Britanska vlada će blokirati nacrt zakona koji je usvojio škotski parlament koji ljudima olakšava promenu pravnog pola, rekao je u ponedeljak njen škotski sekretar Alister Džek, prvi put kada se pozvala na pravo veta na škotski zakon.
Ovaj potez izazvao je novu raspravu sa decentralizovanom škotskom vladom, koja je takođe osujećena u svojim pokušajima da održi novi referendum o nezavisnosti.
Nacrt zakona, usvojen u decembru, učinio je Škotsku prvom nacijom Ujedinjenog Kraljevstva koja je podržala proces samoidentifikacije za promenu pola, uključujući uklanjanje potrebe za medicinskom dijagnozom rodne disforije i snižavanje minimalne starosne granice sa 18 na 16 godina.
Džek je rekao da se poziva na odeljak 35 Zakona o Škotskoj iz 1998. godine, koji dozvoljava vladi Ujedinjenog Kraljevstva da zabrani da zakon postane zakon ako London smatra da ima negativan efekat na pitanja u kojima nacionalna vlada zadržava krajnju nadležnost.
„Nisam olako doneo ovu odluku“, rekao je Džek u izjavi, dodajući da će ona „imati značajan uticaj“ na pitanja ravnopravnosti širom Britanije.
„Zaključio sam, dakle, da je to neophodan i ispravan način delovanja.“
Prva ministarka Škotske Nikola Sterdžon, zadužena za decentralizovanu nacionalističku vladu, rekla je da će braniti zakon i „zalagati se za škotski parlament“.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji