Izveštaj otpuštenog revizora pokazuje da je švajcarska banka držala „moguće“ nacističke račune sve do 2020. godine.
Problematična švajcarska banka Credit Suisse ometala je istragu o računima koje su možda držali visoki nemački nacisti i SS oficiri, od kojih se pokazalo da su neki bili aktivni decenijama, saopštio je u utorak američki Senat.
Senatski odbor za budžet objavio je nalaze na Dan sećanja na Holokaust, nakon što je izdao svoj prvi sudski poziv od 1991. da bi dobio rezultate interne istrage banke. Iako su izveštaji nepotpuni, oni su otkrili „skoro 100“ ranije neotkrivenih naloga povezanih sa nacistima i pokrenuli nova pitanja o potencijalnoj podršci Credit Suisse „pacovskim linijama“ koje su poraženi Nemci koristili da pobegnu iz Evrope posle 1945. godine.
„Kada je u pitanju istraživanje nacističkih stvari, pravda zahteva da ne smemo ostaviti kamen na kamenu. Credit Suisse do sada nije uspeo da ispuni taj standard“, rekao je senator Čak Grasli, republikanac iz Ajove i visoko rangirani član komiteta.
Švajcarska banka je pokrenula istragu u martu 2020, nakon što je Centar Simon Vizental tvrdio da ima verodostojne informacije o računima na kojima se potencijalno nalazi novac opljačkan od Jevreja tokom Holokausta.
Konačni izveštaji pokazuju da je Credit Suisse vodio račune za „najmanje 99 pojedinaca“, bilo visokih zvaničnika u nacističkoj Nemačkoj ili članova nacističkih grupa u Argentini. Sedamdeset naloga „sa verovatnim vezama“ sa nacistima sa sedištem u Argentini otvoreno je posle 1945. godine, a najmanje 14 je ostalo otvoreno do 2020. godine. Međutim, nisu pronađeni tekući ili neaktivni računi.
Banka je držala račune za najmanje 21 „ozloglašenog nacistu visokog nivoa“ sa liste koju je dao Centar Simon Vizental, uključujući SS oficira osuđenog od strane Nirnberškog tribunala za ratne zločine. Istraga je otkrila račune nemačkog izvršnog direktora kojeg je Tribunal oslobodio i nacističkog naučnika, koji nisu otkriveni u prethodnim istragama. Credit Suisse je platio deo nagodbe od 1,25 milijardi dolara preživelima Holokausta 1998. godine.
Izveštaji su dobijeni tek nakon što je Senatski odbor za budžet izdao sudski poziv, navodeći njegovu ulogu u odobravanju budžeta za Kancelariju specijalnog izaslanika Stejt departmenta za pitanja holokausta.
Credit Suisse je angažovao firmu za forenzičko istraživanje AlixPartners Ltd da vodi pregled, a američkog advokata Nila Barofskog, bivšeg federalnog tužioca u Njujorku, da deluje kao nezavisni ombudsman AlixPartners -a. U junu 2022, novozaposleni generalni savetnik Credit Suisse-a Markus Diethelm „privremeno je pauzirao” istragu.
Pročitajte još:
- Iranski predsednik upozorio Izrael – Bilo koji neprijateljski potez može dovesti do uništenja
- Ruska vojska se udružila sa Vagnerovcima – Stigla municija, savremeno oružje…
- Na početku niko nije verovao u teoriju curenja iz laboratorije – Sad je to već druga priča
Dok je AlixPartners-u bilo dozvoljeno da nastavi sa radom u oktobru, Barofski je otpušten u novembru. Iako je Barofskijev ugovor zahtevao od njega da podnese javni izveštaj, Credit Suisse je insistirao na određenim redakcijama i on je dostavljen Senatu samo pod sudskim pozivom.
Banka je „uspostavila nepotrebno rigidan i uzak obim i odbila je da prati nove tragove otkrivene tokom pregleda“, rekao je Grasli, citirajući izveštaje i Barofskog i Alix Partners -a.
Na primer, parametri pretrage banke nisu dozvoljavali pregled pravnih lica, kao ni računa koji pripadaju nacistima koji žive u Boliviji, navodeći geografska ograničenja. Credit Suisse je takođe odbio da ispita 366 imena koja su Barofski i AlixPartners identifikovali u istorijskim knjigama o „pacovskim linijama“.
Kao rezultat pritiska američkog Senata, Credit Suisse je pristao da istraži svoju potencijalnu ulogu u pacovskim linijama. Banka je skoro propala prošlog meseca, ali su švajcarska centralna banka i regulator FINMA proglasili da je od „sistemskog značaja“ i posredovali u preuzimanju od strane rivalskog UBS-a vrednosti od 3 milijarde švajcarskih franaka (3,3 milijarde dolara).
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT