danski-vojni-ronilac-oni-koji-su-sabotirali-severni-tok

Ko god da je sabotirao gasovod Severni tok 1 i 2 verovatno je imao pristup podvodnim dronovima koji se brzo kreću, rekao je za Blumberg u četvrtak jedan od „najiskusnijih mornaričkih ronilaca u Danskoj“.

Snage NATO-a trenirale su sa ovim bespilotnim podvodnim vozilima u blizini mesta eksplozije pre eksplozija.

Ronilac je rekao da bi „pronalaženje cevovoda bez preciznih koordinata ili tehnologije praćenja, zatim transport i postavljanje eksploziva, predstavljalo izazov za ronioce-sabotere“, navodi se u novinama.

„Ronilac procenjuje da bi operacija, uključujući bezbedan uspon, pojedinačnom roniocu trajala nekoliko sati. On pretpostavlja da je ko god da je izvršio napad imao pristup brzom autonomnom podvodnom vozilu, poput onih koje koriste sofisticirane pomorske snage“, nastavlja se u izveštaju, dodajući da bi „površinski brod koji je ostao relativno statičan satima… privukao neželjene pažnja.”

Danska mornarica opisala je hipotezu ronioca kao čvrstu, dok obaveštajna agencija, ministarstvo odbrane i ministarstvo spoljnih poslova zemlje nisu dali komentar.

Gasovodi Severni tok 1 i 2, koji su izgrađeni da isporučuju ruski prirodni gas direktno u Nemačku, naglo su izgubili pritisak 26. septembra, nakon serije podvodnih eksplozija kod danskog ostrva Bornholm, unutar ekonomskih zona Danske i Švedske.

Danska je jedna od pet zemalja koje nezavisno istražuju incidente, ali nije iznela nikakve zaključke.

Čini se da hipoteza ronioca opovrgava teoriju, koju su objavili američki i nemački špijuni u Njujork tajmsu i Vašington postu, da je „proukrajinska grupa“ koristila iznajmljenu jahtu da preveze eksploziv do mesta eksplozije.

Obaveštajni zvaničnici koje citiraju obe novine nisu pominjale navodnu grupu koja ima na raspolaganju podvodne dronove.

NATO vojske, međutim, imaju pristup ovim bespilotnim podmornicama.

Tokom prošlogodišnjih junskih vežbi BALTOPS, Šesta flota američke mornarice trenirala je sa podvodnim dronovima za „lov na mine“ deset dana od obale Bornholma, navodi se u saopštenju NATO-a.

Ukrajinska vlada je takođe dobila šest ovih bespilotnih letelica iz Velike Britanije, i iako je Šesta flota obučavala kijevske snage da upravljaju njima, nisu se pojavili dokazi da su ukrajinski operateri bili smešteni u blizini Bornholma prošlog leta.

Pročitajte još:

Prema izveštaju američkog novinara Simora Herša, ronioci američke mornarice su koristili vežbe BALTOPS kao pokriće za postavljanje eksploziva, uz pomoć svojih norveških kolega.

Pozivajući se na izvor sa „direktnim saznanjima o operativnom planiranju“, Herš je rekao da je diverzantsku misiju planirala CIA po direktnom naređenju predsednika Džoa Bajdena.

Više američkih zvaničnika negiralo je Heršovu verziju događaja, a bivši operativac CIA-e rekao je za Blumberg da bi se, po njegovom mišljenju, umešao neko ko je bio uključen u planiranje i rekao „ovo je najgluplja stvar koju sam ikada čuo“.

Međutim, Herš je napisao da se upravo ovaj scenario desio, sa zvaničnicima Stejt departmenta i CIA koji su plan smatrali „glupim“, a gasovodi uništeni eksplozivom pokrenuti su daljinski tri meseca nakon što su postavljeni.

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je prošlog meseca da se „u potpunosti slaže“ sa Heršovim zaključcima, okrivljujući za sabotažu „američke obaveštajne službe“. Kremlj je odbacio teoriju o „proukrajinskoj grupi“, nazvavši je „koordiniranom kampanjom medijskih prevara“.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji