Da li ste čuli za Dogerland, ne brinite, malo ko je ikada čuo za to, a nećete ga baš naći na mapi. To je zato što je Dogerland bio potopljen ispod Severnog mora, velike vodene površine smeštene između Ujedinjenog Kraljevstva, Danske i Norveške, pre oko 8.200 godina.
U to vreme, umesto da vide veliko vodeno prostranstvo, mezolitski preci koji su stajali na „obalama“ istočne Engleske su umesto toga videli blago valovita brda, šumovite doline i močvarne lagune.
Drugim rečima, plodno doba sposobno da ugosti drevnu ljudsku civilizaciju.
Naučnici bi voleli da shvate više o ovim mogućim drevnim civilizacijama koje su Dogerland nazivale domom, ali morska arheologija je notorno teška. Iako možda mislite da naučnici imaju vremena na njihovoj strani, eksplozija interesovanja za rudarstvo na morskom dnu, a u slučaju Severnog mora i izgradnje vetroelektrana, mogla bi da ugrozi ove krhke oblasti ljudske istorije.
Dakle, naučnici sa Univerziteta Bredford u Velikoj Britaniji okreću se novoj metodi u morskoj arheologiji i analizi magnetnih polja u nadi da će otkriti misterije ljudske aktivnosti u Dogerlandu.
Istraživači opisuju ovo područje kao „među najbogatijim resursima i ekološki najdinamičnijim oblastima tokom kasnijih perioda paleolita i mezolita“, tako da bi se moglo mnogo toga otkriti duž morskog dna.
„Male promene u magnetnom polju mogu ukazivati na promene u pejzažu, kao što su područja u kojima se formira treset i sedimenti, ili gde je došlo do erozije, na primer u rečnim kanalima“, kaže dr Univerzitet Bredford Ben Urmston u izjavi.
Pošto je područje koje proučavamo nekada bilo iznad nivoa mora, mala je šansa da bi ova analiza čak mogla otkriti dokaze o aktivnostima lovaca-sakupljača.
Urmston će analizirati magnetne podatke koje je prikupio Rojal Haskoning, istraživačka firma koja istražuje Severno more kao deo procene uticaja na životnu sredinu za buduće inicijative zelene energije. Ovi podaci se prikupljaju pomoću magnetometara, koji su instrumenti u obliku torpeda koji se obično vuče iza broda koji koristi princip atomske fizike poznat kao Overhauserov efekat za snimanje magnetnih polja duž dna okeana.
Ova tehnika se često koristi za pronalaženje brodskih olupina ležišta gvozdene rude, ali Urmston se nada da će otkriti postojanje stvari kao što su midens, koje su u suštini deponije smeća ispunjene kostima i drugim biološkim materijalom koji bi mogao dati intiman snimak načina na koji su mezolitski Dogerlanderi živeli.
Tim naglašava da ne želi da prekida ili odlaže bilo kakve preko potrebne inicijative zelene energije u Severnom moru, ali se nada da će razviti metode za odgovornu izgradnju ovih projekata.
Na kraju krajeva, možda se još uvek krije mnogo arheološkog blaga duž potopljenih dolina i valovitih brda Dogerlanda.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/PopularMechanics