drevni-grad-maja-u-meksiku-mogao-bi-biti-rangiran

Lasersko istraživanje velike metropole Kalakmul u južnom Meksiku nudi uzbudljive nove dokaze da je to možda bio najnaseljeniji urbani centar drevnih Maja tokom klasičnog vrhunca civilizacije pre nekih 1300 godina.

Nova LIDAR studija koju je u sredu objavio meksički institut za antikvitete INAH pokriva ruševine nekada moćnog Kalakmula prekrivene džunglom, koje se nalazi u centralnoj niziji poluostrva Jukatan blizu granice sa Gvatemalom.

Kalakmul je napredovao tokom zenita u klasičnoj eri Maja od oko 250-900. godine nove ere, hvaleći se masivnim piramidama, kompleksima palata i hramova, od kojih je samo mali deo iskopan.

Na svom vrhuncu, njime su vladali strašni vladari dinastije Zmija koji su se borili za vlast sa drugim kraljevstvima u vreme velikih ljudskih dostignuća u pisanju, matematici i umetnosti širom sveta Maja u današnjoj Centralnoj Americi i južnom Meksiku.

Ketrin Riz-Tejlor, naučnica sa Univerziteta u Kalgariju koja je povezana sa studijom LIDAR, objasnila je u veb prenosu da nove mape lokacije otkrivaju brojne ranije nepoznate zgrade koje pokazuju da je Kalakmul bio gušći čak i od Tikala, drevne metropole Maja koja se nalazi u severnoj Gvatemali.

Tehnologija LIDAR mapiranja koristi avione da ispucavaju impulse svetlosti u guste šumske krošnje, omogućavajući istraživačima da uklone vegetaciju i otkriju drevne strukture ispod.

Riz-Tejlor je primetila da nove preliminarne mape podataka starih jedva tri meseca pokazuju obimne stambene stambene komplekse grupisane oko hramova i mogućih tržišta.

Ona je dodala da je do oko 700 godine naše ere, Kalakmulov fizički otisak bio jednak onome u današnjem Amsterdamu ili Briselu.

Prethodne procene su sugerisale da je gradska populacija verovatno dostigla oko 50.000 stanovnika, ali bi nova studija mogla da natera na ponovni proračun.

INAH je u saopštenju naveo da sama gustina zgrada ukazuje na veliku populaciju i sugeriše da su sve raspoložive zemlje modifikovale Maje, uključujući ranije nepoznate vodene kanale, terase i brane koje su verovatno dizajnirane da zaštite vodosnabdevanje i podstaknu poljoprivredno zemljište.

Postoji toliko detalja, velikih i malih struktura – rekao je specijalista za Maje Feliks Kuprat sa Meksičkog Nacionalnog autonomnog univerziteta, takođe deo studijskog tima.

INAH je dodao da će novi snimci bolje informisati o konzervaciji, kao i budućoj terenskoj arheologiji na lokaciji, koja će verovatno videti više turista.

Studija dolazi kada je meksička vlada ubrzala izgradnju turističkog voza vrednog više milijardi dolara kako bi povećala posete i promovisala razvoj širom arheološki bogatog, ali siromašnog regiona Jukatana.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji