Masovne eksplozije u Bejrutu velikog broja pejdžera Hezbolaha, zahtevala je blagovremene obaveštajne podatke i tehničku sposobnost.
Od početka sukoba u Gazi prošle godine, Hezbolah je upozorio svoje članove da ne koriste mobilne telefone iz straha da bi mogli biti zloupotrebljeni od strane izraelske obaveštajne službe, objašnjava stručnjak za bezbednost Frenk Gardner za BBC.
Davne 1996. godine, izraelska agencija Šin Bet ubila je Hamasovog proizvođača bombe eksplozivom u njegovom telefonu.
Umesto toga, Hezbolah je koristio pejdžere za komunikaciju, a nedavno je isporučena nova serija.
Neko je – a Hezbolah i libanski zvaničnici nemaju sumnje da iza ovoga stoji Izrael – uspeo da se tajno ubaci u lanac snabdevanja za te pejdžere.
Bivši stručnjak za municiju britanske vojske, koji je tražio da ne bude imenovan, rekao je za BBC da su uređaji verovatno bili upakovani sa između 10 i 20 grama eksploziva vioskog vojnog kvaliteta, sakrivenog unutar lažne elektronske komponente.
Ovim bi se, rekao je ekspert, moglo upravljati signalom, nečim što se zove alfanumerička tekstualna poruka.
Jednom kada se pokrene, sledeća osoba koja bi koristila uređaj bi aktivirala eksploziv. U manje od odsto eksplozija pejdžera ljudi su poginuli, ali sa stotinama ozbiljno povređenih ovo je veliki psihološki udarac za Hezbolah, ocenjuje Gardner za BBC.
Napadi na hardver su vrlo retki
Napadi na lanac snabdevanja su sve veća zabrinutost u svetu sajber bezbednosti, sa brojnim hakerskim manipulacijama visokog profila, poput onih kada su hakeri dobili pristup proizvodima dok su još u procesu izradnje, kaže sajber stručnjak BBC-ja Džo Tajdi.
Eksplozije u Bejrutu dovele su do povrede na hiljade ljudi, a među njima i ambasadora Irana u Libanu.
U eksploziji pejdžera na više lokacija u Bejrutu povređeno je više od hiljadu ljudi, a među njima i iranski ambasador u Libanu Modžtaba Amani.
Bezbednosni izvori su za Rojters rekli da je u eksploziji pejdžera, koje Hezbolah koristi za komunikaciju, povređeno više od 1.000 ljudi.
Među povređenima se nalaze borci i medicinari Hezbolaha.
Neimenovani zvaničnik Hezbolaha, rekao je da je detonacija pejdžera „najveći proboj bezbednosti“ koja se desila militantnoj grupi u skoro godinu dana rata sa Izraelom.
Novinar Rojtersa video je vozila hitne pomoći u južnim predgrađima Bejruta, dok je u okolini vladala panika.
Meštani su rekli da se poslednja eksplozija dogodila 30 minuta nakon prve, dok su neki od njih pokušavali da saznaju da li se članovi njihovih porodica nalaze među povređenima.
Kako je Telegraf.rs ranije preneo, veruje se da iza napada bez presedana stoji Izrael, koji se za sada nije oglašavao po ovom pitanju.
Bezbednosni izvor je za Rojters dodao da su uređaji eksplodirali i na jugu Libana. Izraelska vojska, koja je od prošlog oktobra, paralelno sa ratom u Gazi, razmenjivala vatru sa Hezbolahom, nije komentarisala incident.
Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!
Dnevni Puls/n1info.rs/telegraf.rs