Ержебет Батори: Грофица жедна крви

Историја има начин да моц́не жене претвори у фолклор. Поготово када се терети за најсвирепија убиства и жељом за испијањем крви.

Ержебет Батори, мађарска племкиња и наводна серијска убица из 16. и 17. века, свакако је на врху листе јер, чак 400 година након своје смрти, наставља да инспирише приче о ужасу и садизму.

Проглашена за нај жену убицу у Гинисовој књизи рекорда, Батори је наводно убила више од 600 младих девојака да би задовољила своју потребу за крвљу.

Али, као и вец́ина догађаја у историји, њена прича је компликована. Да ли је била хладнокрвни убица? Или је била жртва широке завере?  Истина се никада неће сазнати.

Ержебет Батори (мађ. Ерзсебет Батхори), рођена је 7. августа 1560. године у Нирбатору. Рођена у угледном протестантском племству у Мађарској, њена породица је контролисала Трансилванију.

Grb porodice Batori

Њен ујак, Стефан Батори, био је краљ Пољске.

Одгајана је у породичном замку у Еседу до своје 15. године када се удала.

Године 1575. удала се за грофа Ференца Надашди, члана богате и племиц́ке породице попут њене, иако је њена била утицајнија.

Након удаје, Батори се преселила у дворац Чахтице, у посед свог мужа, које се налази у Малим Карпатима у близини Новог Места над Вахом и Тренчина у данашњој Словачкој.

Пошто је Надашди био војник у Отоманско-угарским ратовима, Ержебет Батори је водила кућне послове и бригу о имања, у чему је очигледно била прилично добра.

Иако су годинама кружиле гласине о њеној садистичкој природи, оне су више пута одбачене, углавном зато што су жртве биле сељанке.

Тек након супругове смрти 1604. године, када је имала 40 година, докази су почели да се појављују.

Према сведочењима, прве жртве Ержебет Батори биле су слушкиње од 10 до 14 година.

Жртве су наводно биле ц́ерке локалних сељака које су намамљене у Чахтице понудама за добро плац́ени рад као служавке и слуге у замку.

Такође се наводи да је грофица почела да убија кц́ери нижег племства, које су родитељи слали у њен замак да се науче лепом понашању.

Злочини за које је оптужена укључивали су тешко премлац́ивање, паљење, сакац́ење руку,
одгризање меса са лица, руку и других делова тела, њихово смрзавање и изгладњивање. Други сведоци су такође рекли да је користила игле да мучи своје жртве.

Други су додали да је девојке жигосала вруц́им клештима, а затим их стављала у ледену воду.

Нека тела су такође наводно била прекривени медом и живим мравима.

Она је такође била осумњичена за канибализам, иако нема доказа који би подржали ову тврдњу.

Грофица је можда најпознатија у популарној култури по томе што је наводно пила крв својих жртава. Легенде тврде и да се купала у крви њених младих жртава у покушају да сачува младост.

Краљ Матијас ИИ је 1610. године задужио је Ђерђа Турза, угарског Палатина, да истражи све ове приче.

Турза је наредио двојици нотара да прикупе информације, и они су прикупили исказе више од 300 сведока између 1610. и 1611. године.

Турза је ухапсио Баторијеву у замку заједно са четворицом наводних саучесника.

Турзаови људи су наводно пронашли једну девојку мртву, једну на самрти, а другу рањену, док су друге биле затворене. Баторине слуге су оптужене као њени саучесници и суђено им је, док су грофицу спасили суђења њен утицај и друштвени статус.

Десетине сведока сведочиле су против Ержебет. Иако је Турза утврдио да је грофица мучила и убила више од 600, званични број на суђењу био је 80.

Иако никада није осуђена, Батори је била затворена у своје одаје у замку Чахтице.

Грофица је наводно била закључана у низу соба, са само малим отворима који су остали отворени за вентилацију и уношење хране. Ту је остала све док није умрла три године касније 21. августа 1614. године.

Док су докази са суђења подржавали оптужбе против Баторијеве, модерна наука доводи у питање истинитост навода.

Била је моц́на и компетентна жена која је ефикасно управљала својим имањем, што сугерише да постоје политички разлози да је збаце.

Такође, краљ Матија ИИ је дуговао велику суму породици Батори, која је отказана након скандала, додајуц́и хипотезу да су оптужбе против ње биле измишљена клевета која је омогуц́ила рођацима да присвоје њену земљу.

Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм

Извор: СтарсИнсидер