Etiopija: Pobunjenička grupa i vlada se međusobno terete za masovna ubistva

Premijer Etiopije i pobunjenička grupa razmenili su krivicu za masovno ubistvo u Oromiji, najmnogoljudnijem regionu u zemlji, gde su stotine ljudi poginule poslednjih meseci u eskalaciji nasilja.

Najnovija ubistva dogodila su se u ponedeljak u dva sela u zoni Kelem Volega, oko 400 km zapadno od glavnog grada Adis Abebe, saopštila je etiopska komisija za ljudska prava (EHRC) koju je imenovala država.

I EHRC i premijer Abi Ahmed okrivili su Oslobodilačku vojsku Oromo (OLA), (pobunjenička grupa koja je zabranjena i koja je nastala otcepljenjem opozicione stranke) za ubistva, koja je Abi nazvao „masakr“.

Portparol OLA Oda Tarbii odbacio je optužbe, rekavši da su milicije saveznika vlade odgovorne za pokolj, dok federalne trupe nedavno raspoređene u toj oblasti nisu učinile ništa da ga spreče.

Niko nije mogao da potvrdi ove tvrdnje, ni sa jedne strane, a većina komunikacija sa pogođenim područjem prekinuta je u utorak.

Portparol regionalne administracije Oromije nije odmah odgovorio na zahteve za komentar. Portparol vlade Legese Tulu rekao je da je broj žrtava pod istragom.

Oromija, koja čini više od trećine stanovništva Etiopije od oko 110 miliona, već dugi niz godina doživljava grčeve etničkog nasilja, često ukorenjenog u pritužbama zbog političke marginalizacije i zanemarivanja od strane centralne vlade.

Nasilje je eskaliralo otkako je OLA prošle godine formirala savez sa Narodnooslobodilačkim frontom Tigraj (TPLF), koji se bori protiv vladinih snaga na severu zemlje od novembra 2020.

Veoma pre sukoba u severnoj Etiopiji, postojala je široko rasprostranjena nekažnjivost za tekuće kršenje prava u etiopijskom regionu Oromija, uključujući područja koja su već pogođena sukobom – navodi Human Rights Watch u izveštaju od 4. jula.

Mnoge od ovih zloupotreba i dalje traju i zahtevaju hitnu međunarodnu pažnju.

Dok Abi i snage koje su mu lojalne kažu da žele da okončaju borbe u Tigraju, nedavno krvoproliće u Oromiji je podsetnik da etnička rivalstva širom zemlje prete da potkopaju pokušaje da se okonča građanski sukob.

Otkako je Abi došao na vlast 2018. nakon skoro tri decenije čvrste vladavine vlade predvođene TPLF-om, političke reforme su ohrabrile regionalne moćnike da nastoje da izgrade etničke baze moći.

Vlada je najavila vojnu akciju u Oromiji nakon što je prošlog meseca tamo ubijeno oko 340 ljudi.

EHRC je pozvao da se vladine bezbednosne snage u Oromiji dodatno ojačaju u svetlu najnovijih napada.

U regionu živi Oromo, najveća etnička grupa u zemlji. Tamo žive i pripadnici drugih zajednica, uključujući Amharu, drugu po veličini etničku grupu u Etiopiji.

EHRC je saopštio da su sela zahvaćena nasiljem u ponedeljak uglavnom naseljena Amharom i da su vladine bezbednosne snage stigle u to područje.

Portparol vlade Tulu rekao je da je etnička pripadnost žrtava mešana.

Žrtve su iz svih (zajednica), uključujući oromo seljake – rekao je on.

Izvor: Mediji