ЕУ би могла да почне са примењивањем правила за регулисање великих технолошких компанија у пролец́е 2023. Комисија је раније саопштила да ц́е Закон о дигиталним тржиштима ступити на снагу у октобру ове године.
Европска унија има за циљ да почне са применом Закон о дигиталним тржиштима (ДМА) у пролец́е 2023. године, објавила је извршна потпредседница Комисије Маргрет Вестагер на конференцији Међународне мреже за конкуренцију (ИЦН) прошле недеље, како је први пренео ТецхЦрунцх. Вестагер је раније изјавила да би антимонополско законодавство, које уводи нови сет правила за обуздавање моц́и технолошких гиганата, могло да се примени вец́ у октобру ове године.
ДМА ц́е ступити на снагу следец́ег пролец́а и ми се спремамо за примену чим стигну прва обавештења – рекла је Вестагерова током свог говора на ИЦН.
Како је приметио ТецхЦрунцх, Вестагерова сугерише да ц́е Комисија бити спремна да реагује против било каквог кршења које чине тзв. „чувари врата“, класификација која укључује Мета, Епл, Гугл, Мјкрософт и Амазон, чим закони ступе на снагу.
ДМА, коме је још потребно коначно одобрење Савета и Парламента, дефинише „чуваре врата“ као компаније које имају тржишну капитализацију од преко 75 милијарди евра (82 милијарде долара) и поседују друштвену платформу или апликацију која има најмање 45 милиона корисника месечно.
Ови субјекти се могу суочити са казнама од „до 10 процената свог укупног светског промета у претходној финансијској години“ ако се утврди да крше правила ДМА, накнада која би се могла повец́ати на 20 процената у случају поновљеног прекршаја.
У складу са ДМА, они ц́е имати три месеца да пријаве свој статус Комисији, након чега следи период чекања до два месеца да добију потврду од ЕУ. Овај период чекања, заједно са одложеним спровођењем ДМА, могао би да значи да нец́емо почети да видимо праве битке између ЕУ и великих технолошких компанија до краја 2023.
Ово следец́е поглавље је узбудљиво. То значи много конкретних припрема – објаснила је Вестагерова.
Ради се о успостављању нових структура у оквиру Комисије… Ради се о запошљавању особља. Ради се о припреми ИТ система. Ради се о изради додатних законских текстова о процедурама или обрасцима за обавештења. Наши тимови су тренутно заузети свим овим припремама и циљ нам је да ускоро изађемо са новим структурама.
Повлачење спровођења ДМА могло би дати Комисији више времена да се припреми, али како ТецхЦрунцх истиче, кашњење би такође могло послужити као катализатор за критику ако Комисија не позабави било које вец́е кршење до којег је дошло од сада до тренутка када ДМА постане закон .
Становници Шангаја на ивици нерава – Затварања без краја! (ВИДЕО)
Када се усвоји, ДМА ц́е вероватно пореметити пословне моделе које користе светски технолошки великани.
Као прво, могло би да захтева од Епла да почне да дозвољава корисницима да преузимају апликације изван њихове продавнице апликација, што је идеја против које се извршни директор Епла Тим Кук одлучно противи, јер тврди да би бочно учитавање могло да „уништи” безбедност иПхоне-а. Такође би могло да захтева да WхатсАпп и иМессаге постану интероперабилни са мањим платформама, што је политика која може отежати WхатсАпп-у одржавање енкрипције од краја до краја.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер