Evo zbog čega je mokrenje pod tušem loše za vaše zdravlje

Mokrenje pod tušem štedi vreme, ali istraživanja upozoravaju da ova navika može da ošteti karlično dno i ugrozi zdravlje urinarnog sistema.

Karlično dno čine mišići između trtice i stidne kosti, koji podržavaju organe kao što su uretra (mokraćni kanal), creva, rektum, anus i bešika.

Kako objašnjava uroginekolog Lezli Riki, obično ne razmišljamo o tim mišićima dok sve funkcioniše uobičajeno.

„Tek kada dođe do problema, počnemo da se pitamo šta bismo mogli da promenimo.“

Bilo da ste navikli da mokrite pod tušem ili da čučnite iznad WC šolje u javnim toaletima, važno je znati kako ovi položaji mogu negativno da utiču na zdravlje vašeg karličnog dna.

Kako mokraćna bešika i karlično dno rade zajedno?

Vaša bešika i karlično dno obično rade u koordinaciji. Kada se bešika napuni, mišići karličnog dna se stežu da bi sprečili curenje urina, što omogućava da obavljate aktivnosti poput čučanja ili kijanja bez problema.

Kada mokrite, uloge se menjaju i mišići karličnog dna se opuštaju kako bi omogućili slobodan protok urina.

Međutim, ako mokrite pod tušem ili čučite iznad WC šolje, karlično dno ne može da se opusti kao kada sedite. Umesto toga, morate svesno ili nesvesno da „gurate“ da biste izbacili urin, što stresira mišiće karličnog dna.

Ovo nije dobro za zdravlje tog područja.

Muškarci obično nemaju ovaj problem jer njihova prostata podržava bešiku, a oni obično stoje dok mokre.

Zašto ne biste piškili pod tušem ili čučali nad WC šoljom?

„Kao što se mišići mogu umoriti nakon fizičkog napora, tako i karlično dno može da postane manje efikasno ako je stalno preopterećeno“, objašnjava dr Džefri Tomas.

To vremenom može da dovede do problema poput slabljenja mišića, inkontinencije ili prekomerno aktivne bešike, što izaziva čestu potrebu za mokrenjem.

Takođe, redovno mokrenje pod tušem može da stvori asocijaciju između zvuka vode i mokrenja, što može da izazove neprijatnost.

Dr Riki objašnjava da naš mozak povezuje spoljašnje zvuke s urinarnim refleksom, što može da poveća potrebu za odlaskom u toalet kada čujemo zvuk tekuće vode.

Iako nije jasno koliko mokrenje pod tušem mora da bude učestalo da bi izazvalo probleme, s obzirom na to da se većina ljudi svakodnevno tušira, svakako bi bilo korisno razmisliti o toj navici.

Takođe, postoje stanja poput hroničnog zatvora, dijabetesa, porođaja ili menopauze koji mogu da pogoršaju zdravlje karličnog dna, pa u kombinaciji sa čestim mokrenjem pod tušem mogu da dovedu do ozbiljnijih problema s bešikom.

Kako održati čvrsto karlično dno i kada posetiti lekara?

„Jednostavno rešenje za ovaj problem je da izbegavate stajanje ili čučanje dok mokrite, samo sedite“, savetuje dr Džefri Tomas.

Vežbe poput joge i pilatesa mogu da pomognu u jačanju ovih mišića, baš kao i Kegelove vežbe.

Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!

Dnevni Puls/b92.net