FBI je upozorio građane da su lokacije za punjenje javnih telefona ranjive na hakerske napade.
FBI je pozvao Amerikance da se drže podalje od besplatnih stanica za punjenje telefona koje se nalaze na aerodromima, hotelima i drugim javnim mestima, rekavši da se one mogu koristiti za hakovanje uređaja i da mogu predstavljati pretnju po privatnost.
Iako je nejasno šta je podstaklo savet, kancelarija Biroa u Denveru je nedavno pokrenula slučaj protiv javnih sajtova za naplatu u postu na društvenim medijima, odražavajući slične smernice ponuđene na veb stranici FBI.
„Izbegavajte korišćenje besplatnih stanica za punjenje na aerodromima, hotelima ili tržnim centrima. Loši akteri su smislili načine da koriste javne USB portove za uvođenje zlonamernog softvera i softvera za praćenje na uređaje“, navodi se, sugerišući ljudima „da nose (svoj) sopstveni punjač i USB kabl i umesto toga koriste električnu utičnicu.
FBI nije jedina savezna agencija koja je izdala upozorenje o punjačima telefona, a Federalna komisija za komunikacije (FCC) takođe tvrdi da zlonamerni akteri mogu da koriste USB portove za prenos zlonamernog softvera na uređaje nesuđenih korisnika – taktika koju naziva „juice jacking“.
Pročitajte još:
- Jedan od najaktivnijih vulkana eruptirao (VIDEO)
- Twitter Circle gubi svoju privatnost
- Ukrajinci planiraju da pređu reku Dnjepar – Gomilaju se i razmeštaju trupe
Takav malver može da obezbedi pristup osetljivim podacima, uključujući lozinke, koji se mogu koristiti za različite oblike krađe identiteta.
Neki uređaji, uključujući neke Ajfon uređaje, nude zaštitu od napada juice jacking-a tako što upozoravaju korisnike na nepouzdane veze, ali sofisticiraniji malver je u stanju da zaobiđe upozorenja.
Međutim, uprkos alarmima koje je oglasila savezna vlada, ostaje nejasno koliko su takvi napadi zaista česti. Nakon što je kancelarija okružnog tužioca Los Anđelesa izdala savetodavno upozorenje putnicima o opasnostima javnih mesta za punjenje u 2019. godini, TechCrunch je zatražio od agencije bilo kakve izveštaje o poznatim slučajevima „juice jackinga“.
Kancelarija je odgovorila da nema nijedan slučaj u svojim knjigama i nije mogla da ukaže na dodatne resurse koji dokumentuju ovaj fenomen.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT