Izuzetak od novogodišnje rezolucije Francuske o okončanju masovnog uništavanja muških pilića i dalje će dozvoliti da milioni budu ubijeni(procesom mlevenja), na veliko zaprepašćenje aktivista za prava životinja.
Širom sveta se svake godine ubije više od šest milijardi muških pilića zato što ne mogu da polože jaja ili se ugole da bi se prodali za meso, prema Fondaciji za istraživanje hrane i poljoprivrede.
Po uzoru na Nemačku, francuska vlada je saopštila da će zabraniti praksu odstrela od 1. januara ove godine.
Prema novim pravilima, mrestilišta moraju da koriste tehnologiju in-ovo polova, koja određuje pol nerođenih pilića, da bi sprečila da se mužjaci izlegu na prvom mestu.
Ali proizvođači su dobili dozvolu da nastave sa ubijanjem muških potomaka bele kokoške, više od 10 odsto muških pilića se rodi u Francuskoj svake godine, jer je teže odrediti njihov pol.
Uklanjanje se mora obaviti gasom, a ne tradicionalnom tehnikom mlevenja.
Francuska grupa za prava životinja L214 oštro se usprotivila izuzetku, nazvavši ga „izdajom“.
Tehnike koje se koriste za identifikaciju pola neizleženih pilića rade bolje za neke vrste pilića od drugih.
Kod crvenih kokošaka, in-ovo tehnologija može da pogleda kroz ljusku i otkrije polno specifičnu boju prvog perja pilića.
Za bele kokoške, međutim, to ne funkcioniše. Hormonska analiza jeste, ali je znatno skuplja i sporija.
Jaja koja se prodaju u prodavnicama potiču od crvenih kokošaka, dok se jaja belih kokošaka koriste za proizvodnju stočne hrane i drugih proizvoda agroindustrije.
U decembru su naučnici iz američko-izraelske tehnološke kompanije Huminn rekli da su uspešno stvorili kokoške nosilje koje proizvode samo ženske piliće.
Tehnologija uključuje genetsku modifikaciju kokošaka tako da muški embrioni ne napreduju i ne izlegu se.
Prošlog juna, 18 evropskih nevladinih organizacija formiralo je koaliciju zahtevajući okončanje ubijanja pilića i pataka, što je praksa dozvoljena zakonima EU.
Ova praksa još uvek može biti zabranjena revizijom zakonodavstva EU o dobrobiti životinja koja bi trebalo da se obavi pre 2025. godine, prema L214.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/AFP