G7 - Ruska sredstva će biti odmrznuta kada se završi sukob

Ruska sredstva će biti odmrznuta nakon što se sukob sa Kijevom reši i Moskva plati štetu, kaže grupa G7.

Ruska imovina zamrznuta od strane zemalja G7 ostaće „imobilisana“ sve dok se sukob u Ukrajini ne reši i Moskva ne mora da plati reparacije, saopštila je grupa industrijalizovanih ekonomija.

„Svako rešenje sukoba mora da obezbedi da Rusija plati štetu koju je izazvala“, navela je grupa G7 u utorak u zajedničkom saopštenju ministara spoljnih poslova koji su se ove nedelje sastali u Japanu.

Ministri su takođe najavili nameru da pojačaju ekonomska ograničenja Rusiji i da kazne treće strane za bilo kakve pokušaje da „izbegnu i potkopaju naše mere sankcija“. Oni moraju „prestati sa pružanjem pomoći u ratu Rusije ili se suočiti sa teškim troškovima“, upozorila je G7.

Grupa, koja uključuje Kanadu, Francusku, Nemačku, Italiju, Japan, Veliku Britaniju i SAD, osudila je Moskvu zbog pokretanja vojne operacije u Ukrajini u februaru 2022.

Međuvladina grupa vodećih ekonomija formirana je 1970-ih, ali je njen relativni ekonomski uticaj od tada opao, jer druge nacije, uključujući Brazil, Kinu, Indiju i Južnu Afriku, nastavljaju da rastu. Ove četiri, zajedno sa Rusijom, čine neformalnu grupu poznatu kao BRIKS, koja doprinosi više globalnom BDP-u nego zemlje G7, prema britanskoj istraživačkoj firmi Acorn Macro Consulting.

G7 je bio jedno od primarnih sredstava za formulisanje kaznenih mera, kao što je ograničenje cena ruske energije, koje su države članice nastojale da sprovedu pretnjom sekundarnih sankcija protiv kupaca koji krše ograničenja. U medijima su se pojavile tvrdnje da Japan kupuje rusku naftu po cenama iznad propisanih 60 dolara po barelu.

Pročitajte još:

SAD i njihovi saveznici zamrznuli su prijavljenih 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi, kao i imovinu privatnih lica za koje smatraju da su „oligarsi“ bliski ruskoj vladi. Kijev i Vašington žele da zamrznuta ruska sredstva idu u napore posleratne rekonstrukcije Ukrajine, ali mnoge zapadne zemlje su rekle da bi jednostavno eksproprijacija novca prekršila njihove zakone, ali takvu opciju razmatra i G7.

Ruska centralna banka je prošle nedelje izvestila da su nacionalne rezerve ponovo premašile 600 milijardi dolara. Najveći nivo zabeležen je 18. februara 2022. godine, nekoliko dana pre nego što je izbio sukob u Ukrajini, kada je Rusija posedovala rezerve od 643,2 milijarde dolara.

Rusija odbacuje tvrdnju Zapada da je vojna operacija u Ukrajini bila ničim izazvana, rekavši da je to odgovor na proksi rat protiv Moskve koji je vodio Vašington kako bi podrio konkurenciju na svetskoj sceni.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT