Google trenutno razvija niz tehnologija veštačke inteligencije, od kojih je jedna Univerzalni model govora, kao deo napora da stvori model koji može da razume 1.000 najčešćih jezika širom sveta.
Dok se Microsoft i Google trenutno takmiče oko toga čiji je AI chatbot superiorniji, mašinsko učenje i modeli jezika imaju razne druge aplikacije.
Google, posebno, napreduje ka svom cilju razvoja jezičkog modela veštačke inteligencije koji može da podrži do 1.000 različitih jezika.
Ovo dolazi uporedo sa njegovim planom da predstavi više od 20 proizvoda zasnovanih na veštačkoj inteligenciji na godišnjem I/O događaju ove godine. U nedavnom ažuriranju, Google je podelio više informacija o univerzalnom modelu govora (USM), koji opisuje kao „kritičan prvi korak“ u postizanju ciljeva svog jezičkog modela.
USM je sistem najsavremenijih modela govora sa 2 milijarde parametara koji su obučeni na 12 miliona sati govora i 28 milijardi rečenica na preko 300 jezika. YouTube već koristi USM za generisanje titlova, a sistem takođe podržava automatsko prepoznavanje govora (ASR) za otkrivanje i prevođenje jezika kao što su engleski, mandarinski, amharski i cebuanski.
Trenutno, USM podržava preko 100 jezika, ali će poslužiti kao osnova za izgradnju još sveobuhvatnijeg sistema.
Meta radi na sličnom alatu za prevođenje AI, iako je još uvek u ranoj fazi.
Jedna potencijalna primena za ovu tehnologiju mogla bi biti u naočarima proširene stvarnosti koje mogu da otkriju i obezbede prevode u realnom vremenu. Međutim, Google-ovo pogrešno predstavljanje arapskog jezika tokom prošlogodišnjeg I/O događaja ilustruje kako se lako mogu napraviti greške.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji