Irak - Arheolozi pronašli kafanu staru 5.000 godina

Ishrana u restoranu bila popularna pre 5.000 godina kao i danas, dok su arheolozi u Iraku otkrili drevnu kafanu koja datira iz 2.700 pre nove ere.

Arheolozi koji su radili u drevnom gradu Lagašu otkrili su da je gostionica/kafanu, sakrivena samo 50 cm ispod površine, podeljen na trpezariju na otvorenom i prostoriju u kojoj se nalaze klupe, pećnica, ostaci hrane, pa čak i 5.000 godina star frižider.

U početku su se našli u otvorenom dvorištu, području koje je bilo teško iskopati, jer je bilo „otvoreno i izloženo spoljašnjim uticajima“, rekao je Rid Gudman, arheolog sa Univerziteta u Pensilvaniji, za medije.

Nakon što se nekoliko meseci kasnije, u jesen 2022. vratila u misteriozno dvorište, terenska direktorka Sara Pizimenti, sa Univerziteta u Pizi, proširila je rov.

Tim je zatim otkrio pećnicu industrijske veličine, drevni „frižider“ koji je upijao vlagu, da bi hranu održavao hladnom i svežom, i desetine kupastih činija, u nekima je još bilo ostataka ribe, otkrivajući svrhu dvorišta da bude trpezarija na otvorenom.

„Mislim da je prva karakteristika koja se pokazala bila ova veoma velika pećnica i zapravo je prelepa“, rekao je Gudman. „Od raznih epizoda paljenja i naslaga pepela ostavio je neku vrstu duginih boja u zemljištu, a unutrašnjost je uokvirena velikim ciglama.“

Lagaš, sada grad al-Hiba, bio je jedan od najstarijih i najvećih gradova u južnoj Mesopotamiji, okupiran od petog milenijuma do sredine drugog milenijuma pre nove ere i obuhvatao je površinu od skoro pet kvadratnih kilometara.

Od tada je postao važno arheološko nalazište, a iskopavanja su ponovo počela 2019. godine kao deo zajedničkog projekta Muzeja Pen, Univerziteta u Kembridžu i Državnog odbora za antikvitete i nasleđe u Bagdadu, koristeći nove tehnike kao što su fotografisanje dronom i genetska analiza.

Prethodna iskopavanja bila su usredsređena na versku arhitekturu i razumevanje elita, ali Holi Pitman, direktorka arheološkog projekta Lagaš i kustos odeljenja Bliskog istoka Pen muzeja, koncentrisala se na neelitne oblasti tokom ovih poslednjih iskopavanja kako bi pružila šire razumevanje drevnih gradova.

Otkrivanje kafane podržava perspektivu Pitmenove i njenog tima da društvo nije organizovano samo na elitu i porobljene ljude, prethodni preovlađujući stav, već uključuje drevnu srednju klasu.

„Činjenica da imate javno okupljalište gde ljudi mogu da sednu, popiju piću i pojedu riblji paprikaš, oni ne rade pod tiranijom kraljeva“, rekao je Gudman.

„Upravo tamo već postoji nešto što nam daje mnogo živopisniju istoriju grada.“

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji