Naučnici su stvorili sintetičke ljudske embrione od matičnih ćelija bez upotrebe jajnih ćelija ili sperme u razvoju koji postavlja izazovna moralna i pravna pitanja.
Sintetički embrioni, takođe poznati kao modeli embriona, nisu jednaki stvarnim ljudskim embrionima.
Umesto toga, izgledaju slično ranim fazama ljudskog razvoja i ne pokazuju znake početka razvoja mozga ili srca koje kuca.
Međutim, sadrži ćelije koje obično na kraju formiraju placentu.
Profesorka Magdalena Zernicka-Gec sa Univerziteta u Kembridžu i Kalifornijskog instituta za tehnologiju otkrila je razvoj sintetičkih ljudskih embriona na godišnjem sastanku Međunarodnog društva za istraživanje matičnih ćelija u Bostonu u sredu.
Istraživanje nije recenzirano i tek treba da bude objavljeno, rekla je Zernicka-Gec na događaju.
„Samo želim da naglasim da to nisu ljudski embrioni“, rekla je Zernicka-Gec za medije.
Oni su modeli embriona, ali su veoma uzbudljivi jer izgledaju veoma slični ljudskim embrionima i veoma važan put ka otkrivanju zašto toliko trudnoća ne uspe, jer većina trudnoća propadne u vreme razvoja u kojem gradimo ove strukture slične embrionima.
Sintetički ljudski embrioni su uzgajani iz pojedinačnih ljudskih embrionalnih matičnih ćelija koje su napravljene da se razviju u tri različita sloja tkiva.
Trenutno su embrioni sintetičkog modela ograničeni na epruvete.
Prema Zernicka-Gec, njeno istraživanje nije usmereno na stvaranje života, već na sprečavanje gubitka života. Ona i njen tim su ranije napravili modele embriona od mišjih matičnih ćelija koje su pokazale početna stanja razvoja mozga i srca.
Razvoj je izazvao zabrinutost oko njegovih implikacija.
„Stvoreni sintetički ljudski embrioni. Ovo je van granica trenutnog etičkog i moralnog razmatranja i zakonitosti“, rekao je Piter Dejn, aktivista Reformske partije Ujedinjenog Kraljevstva, u objavi od 15. juna na Tviteru.
Mnogi ljudski razvoji, sa veštačkom inteligencijom, sada prevazilaze sposobnost društva da reaguje i asimiluje – dodao je on.
Synthetic human embryos created. This falls outside the boundary of current ethical and moral consideration and legality.
Many human developments, with AI being another, are now overtaking the ability of society to respond and assimilate 🤔https://t.co/gsqfSS0vnW
— Peter 🇬🇧 (@peterindpt1) June 15, 2023
Kada je reč o istraživanju ljudskih embriona, većina nacija sledi pravilo od 14 dana, koje ograničava da embrion stvoren oplodnjom jajeta raste samo 14 dana.
Međutim, sintetički embrioni poput onih koje su razvili Zernicka-Gec i njen tim koji koriste matične ćelije nisu legalno embrioni i stoga nisu vezani ovim istim pravilima, što postavlja pitanja o njihovoj legalnosti.
„S jedne strane, modeli ljudskih embriona napravljeni od matičnih ćelija mogli bi da ponude etičku i lakše dostupniju alternativu korišćenju ljudskih embriona dobijenih iz IVF-a (in-vitro oplodnje)“, rekao je profesor Džejms Brisko sa Instituta Frensis Krik.
S druge strane, što su modeli ljudskih embriona izvedeni iz matičnih ćelija bliži ljudskim embrionima, to je važnije imati jasne propise i smernice o tome kako se oni koriste.
Pročitajte još:
- Devojka tužila bolnicu koja joj je uklonila grudi kada je imala samo 13 godina
- Medvedev ismevao Bajdena – On ima demenciju
- Vojska Velike Britanije razmatra uvođenje rodno neutralnih termina
On je istakao potrebu da se na terenu postupa „oprezno, pažljivo i transparentno“ kako bi se izbegao bilo kakav „jezički efekat“ u javnosti.
Neki ljudi već postavljaju pitanja o duhovnoj prirodi ovih sintetičkih embriona.
Hajde da budemo metafizički: odakle potiču njegova duša i duh? – Derek P. Gilbert, autor i voditelj na SkyWatchTV, rekao je u tvitu od 15. juna.
Dok su eksperimenti sa sintetičkim embrionima u toku, ostaje pitanje da li oni mogu da odrastu u živa bića.
Sintetički embrioni miševa koje su Zernicka-Gec i njen tim ranije stvorili implantirani su u materice ženskih miševa, ali nisu uspeli da se razviju u odrasla stvorenja.
Slično, istraživači iz Kine su eksperimentisali sa implantacijom sintetičkih embriona stvorenih od ćelija majmuna u materice majmuna. I ovo je propalo..
U intervjuu za MIT Technology Review u aprilu, Đianping Fu, bioinženjer na Univerzitetu Mičigen u En Arboru, priznao je da bi se stvari mogle uskoro promeniti.
„S obzirom na to koliko se brzo ovo polje kretalo tokom poslednjih nekoliko godina… Postao sam sve više zabrinut koliko smo blizu generisanja kompletnog modela ljudskog embriona sa potencijalom da se razvije u održivi ljudski embrion ili fetus. Ovo nije neka dalekovidna mogućnost“, rekao je on.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji