Izraelske naoružane bespilotne letelice koriste gravitacione bombe koje ne proizvode buku ili dim dok padaju, što otežava neprijateljima da predvide ili ih izbegnu, a najveći model ovih letelica može da nosi do tone municije, kaže vojska.
Posle više od dve decenije tajnosti, Izrael je u julu objavio postojanje naoružanih dronova u svom arsenalu.
U novembru, izraelski general je detaljno opisao dva korpusa, vazduhoplovstvo i artiljeriju, koji upravljaju sistemima u borbi.
Takve bespilotne letelice na daljinskio upravljanje, bacaju bombe ili vrše nadzor pre povratka u bazu.
Oni se razlikuju od dronova kamikaza za koje je Iran rekao da su korišćeni u napadu tokom vikenda na odbrambeno postrojenje u Isfahanu, incident koji Izrael odbija da komentariše.
Visoki izraelski vojni oficir rekao je da naoružana flota dronova uključuje Heron TP veličine putničkog aviona, koji je proizvela državna kompanija Israel Aerospace Industries, i manji Hermes kompanije Elbit Sistems.
Prvi je, rekao je oficir, „najteži dron koji IDF (Izraelske odbrambene snage) ima, a koji može da nosi municiju, sa efektivnim nosivim opterećenjem od oko tone“.
Izraelski proizvođači za bespilotne letelice ne objavljuju oružane sposobnosti ovih letelica, prema onome što su industrijski izvori opisali kao politiku tajnosti Ministarstva odbrane.
Oficir, koji nije identifikovan u skladu sa vojnim zahtevima s obzirom na osetljivost teme, rekao je da bi bilo kakva prodaja dronova sposobnih za bombe bila od vlade do vlade, negirajući potrebu za publicitetom.
Sva municija za bespilotne letelice je izraelske proizvodnje, rekao je oficir, i „spušta se u slobodnom padu i može da dostigne brzinu zvuka“.
Takve bombe ne bi imale pogonske sisteme koji stvaraju signalnu buku i dim iz gorionika za naknadno sagorevanje.
Policajac je odbio da iznese više detalja o municiji, rekavši samo da je planirano, kada naoružani dron napadne „niko to neće čuti, niko neće videti da dolazi“.
Međutim, ovo bi pretpostavljalo dovoljnu visinu tako da se propelerski motori dronova ne mogu jasno čuti na zemlji.
U zimskim ratovima, poput izraelskog u Gazi 2008-2009, dronovi moraju da lete ispod oblaka da bi njihove kamere za ciljanje radile, što znači da bi se mogle čuti.
„Izgubite element iznenađenja“, rekao je policajac.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji