Banka Silicijumske doline (SVB) je opisana kao glavni zajmodavac velikim tehnološkim firmama sa sedištem u Sjedinjenim Državama i Izraelu.
Izraelski bankari i tehnološke kompanije izvukle su milijardu dolara iz propale banke Silicijumske doline (SVB)u danima koji su neposredno doveli do njenog kolapsa, što je označilo najveći američki finansijski krah od 2008. i drugi najveći kolaps banke u američkoj istoriji.
Banka Silicijumske doline, otvoreno levičarska finansijska operacija koja je promovisala ESG programe „probuđenog kapitala“ i blisko sarađivala sa političarima i tehnološkim oligarsima, nije povezana samo sa moćnim Amerikancima, već i sa moćnim Izraelcima. Prema Times of Israel, u danima koji su neposredno prethodili kolapsu banke, izraelski bankari, radeći u svoje ime i u ime sopstvenih tehnoloških oligarha, izvukli su veliku milijardu dolara iz SVB-a.
Tajms of Izrael je izvestio da su Bank Leumi i Bank Hapoalim, dve najveće banke u Izraelu, uspostavile „situacionu sobu“ i radile „danonoćno“ kako bi pomogle izraelskim firmama da izvuku svoj novac iz SVB „pre nego što su ga zaplenile“ američke vlasti.
„Dve najveće izraelske banke, Bank Leumi i Bank Hapoalim, uspostavile su situacionu sobu koja radi danonoćno kako bi pomogle firmama da prebace svoj novac iz SVB, na račune u Izraelu. Tokom proteklih nekoliko dana, timovi u LeumiTech-u, visokotehnološkom bankarskom ogranku Banke Leumi, bili su u mogućnosti da pomognu svojim izraelskim klijentima da prenesu oko milijardu dolara u Izrael, saopštila je banka.
Tajms of Izrael opisao je banku Silicijumske doline kao „najčešćeg zajmodavca tehnoloških startapa u Izraelu“, uprkos tome što se nalazi u Kaliforniji. Izraelski tehnološki sektor je ogroman i odgovoran je za zapošljavanje čak 10% ukupne radne snage u zemlji.
Isti izveštaj iz Izraela takođe je zabrinut zbog mogućnosti da je izraelska gotovina koja nije izvučena na vreme mogla zauvek biti izgubljena u kolapsu SVB-a.
„Američka banka je služila mnogim izraelskim startapima i tehnološkim kompanijama, što je u industriju poslalo strahove da bi nekim firmama moglo biti teško da isplate plate u nekom trenutku sledećeg meseca ako ne mogu da pristupe sredstvima koja drže u SVB-u, iako iznosi još nisu poznati.”
U ovom trenutku, nejasno je da li će savezna vlada Sjedinjenih Država snositi račun za izgubljenu stranu gotovinu, ali vlada izraelskog premijera Benjamina Netanjahua kaže da radi na utvrđivanju „da li su neophodne akcije da se pomogne Izraelcima ili ne i kompanijama u nevolji, uglavnom sa novčanim tokovima, zbog kolapsa SVB.
Dok je deo republikanskih zakonodavaca već izjavio da neće podržati nijednu pomoć bankama u stilu 2008, Bajdenova administracija razmatra brojne opcije, od kojih je većina upoređena sa spasavanjem koje je predstavljeno pod drugim imenom.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji