jednostavni-saveti-kako-da-povecate-vasu-wi-fi-brzinu-do-50

Niko ne želi da bude osoba koja se stalno zaustavlja na Zoom pozivima, ali prečesto Wi-Fi zakoči u ključnom trenutku.

Dobra vest je da se spore Wi-Fi brzine obično mogu prilično jednostavno popraviti bez potrebe za prelaskom na novog internet provajdera.

Ispod je pet saveta koje je Dnevni Puls za vas otkrio da povećavaju vašu Wi-Fi brzinu i do 50 %..

Vaš ruter je radio predajnik i želite da bude što bliže uređajima kojima je potrebna brza veza (na primer, pametni televizori i laptopovi).

Wi-Fi ne voli putovanje kroz čvrste zidove, metalni ili težak nameštaj, tako da se obično isplati staviti ruter na pod i na otvoren prostor.

Ako živite u kući sa dva sprata ili više, možda bi takođe bilo vredno podići ruter da biste dobili bolji signal za uređaje na spratu iznad.

Debeli zidovi su poseban problem za signale koje Wi-Fi koristi, pa pokušajte da izbegavate da rutere stavljate blizu njih.

Takođe, imajte na umu da ako ga stavite na „ivicu” svoje kuće, pola signala će se prenositi napolje, tako da ga nemojte stavljati pored prozora i držite ga dalje od zidova koje delite sa komšijskom kućom.

Vaš Wi-Fi ruter ima „kanal“ na kojem emituje (iako to nije uvek odmah očigledno).

Kanal može uticati na vašu brzinu, posebno ako živite u zgradi sa nekoliko ljudi koji koriste Wi-Fi.

Moraćete da istražite kako da promenite kanal na vašem specifičnom ruteru: on se često nalazi u administratorskom meniju (kojom se često pristupa povezivanjem Ethernet kabla na ruter, korišćenjem pretraživača i unosom broja nešto poput 192.168.1.1.)

Postoji nekoliko kanala koje možete izabrati..

Mnogi ruteri su automatski podešeni na „6“, pa pokušajte sa 1 ili 11 i vidite da li se vaša brzina poboljšava.

Neki noviji ruteri automatski pronalaze najbolji kanal, tako da se ovaj savet možda neće primeniti.

Koristite kablove tamo gde je potrebno

Ako imate problema sa jednim uređajem koji se isključuje ili imate sporu vezu, možda bi bilo vredno preći na staru školu i preći na Ethernet kabl za taj određeni uređaj.

Ako imate mnogo uređaja koji se takmiče za Wi-Fi vezu, može biti vredno da povežete one koji se ne kreću (TV i konzole za igre) preko žičane veze kako biste osigurali da imaju najbolje brzine.

Ovo takođe može osigurati da imate čvrstu vezu sa uređajima koji emituju Ultra-HD video.

Antene na vašem ruteru (ako ih vaš ruter ima) takođe mogu pomoći da pojačate vaš signal.

Mnogi od nas ih nikad i ne diraju, ili ih nejasno usmeravaju u pravcu uređaja sa kojima će se povezati.

Svaka antena je drugačija, ali imaju tendenciju da emituju „bočno“, tj. pod uglom od 90 stepeni u odnosu na način na koji pokazuju.

Dakle, ako ste u jednospratnom stanu/kući, ostavite ih da stoje vertikalno kako bi se signal širio bočno. Ako se nalazite u višespratnom objektu, ostavite jednu vertikalnu i jednu horizontalnu za emitovanje između spratova.

Investirajte u hardver

Ako ništa drugo ne uspe, novi hardver bi mogao biti odgovor: mesh mreža je jednostavan način da proširite mrežu na nekoliko prostorija bez bušenja ili upravljanja kablovima.

Mrežne jedinice rade zajedno kao jedna mreža i posebno su korisne u višespratnim objektima ili imanjima sa debelim unutrašnjim zidovima (možete pozicionirati mrežaste jedinice da biste mrežu dobili oko tačaka koje blokiraju signal).

Ako to ne uspe, nadogradnja vašeg rutera, posebno ako ga posedujete nekoliko godina, pošto se Wi-Fi tehnologija ozbiljno promenila u poslednjoj deceniji) može pomoći: ili isprobajte adaptere za strujnu liniju koji vam omogućavaju da uspostavite Ethernet vezu i može vam pomoći da brzom vezom dođete do nepristupačnih delova vašeg poseda.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls