juta-ogranicava-pristup-drustvenim-medijima-za-tinejdzere

Juta je postala prva američka država u kojoj je roditeljska dozvola obavezna za tinejdžere koji žele da koriste aplikacije društvenih medija u pokušaju da zaštite mlade ljude.

Guverner Spenser Koks potpisao je u četvrtak dva zakona kojima se maloletnicima ograničava pristup popularnim aplikacijama kao što su Instagram, Fejsbuk i TikTok.

Zakon će zahtevati od kompanija društvenih medija da dobiju saglasnost roditelja pre nego što dozvole mlađim od 18 godina da kreiraju naloge u svojim aplikacijama i daće roditeljima potpun pristup onlajn nalozima svoje dece, uključujući postove i privatne poruke.

Kompanijama na društvenim mrežama takođe će biti zabranjeno oglašavanje maloletnicima i zabranjeno da koriste tehnike koje bi mogle da dovedu do toga da razviju „zavisnost“ o platformama.

Takođe će im biti zabranjeno da prikupljaju informacije o maloletnicima.

Zakon uvodi policijski čas na društvenim mrežama koji bi deci blokirao pristup aplikacijama između 22:30 i 6:30 ujutro, osim ako to ne prilagode njihovi roditelji. Očekuje se da će zakon stupiti na snagu 1. marta 2024. godine, a kompanije društvenih medija koje se ne pridržavaju mogle bi se suočiti sa građanskim i krivičnim kaznama.

„Stopa depresije kod mladih i drugih problema mentalnog zdravlja je u porastu, a kompanije društvenih medija znaju da su njihovi proizvodi toksični. Oni dizajniraju svoje aplikacije tako da izazivaju zavisnost“, rekao je guverner Koks u objavi na Tviteru, dodajući da „kao lideri i roditelji imamo odgovornost da zaštitimo naše mlade ljude“.

Zakon su pozdravili zagovornici prava deteta, a Common Sense Media su ga opisali kao „ogromnu pobedu za decu i porodice u Juti“.

Takođe je izrazio nadu da će i druge države slediti njihov primer i pozvati kompanije društvenih medija na odgovornost.

Međutim, zakon ne precizira kako bi se novi zakoni mogli sprovoditi, a kritičari sugerišu da bi provera starosti mogla predstavljati veliki rizik za onlajn bezbednost, slobodu govora i anonimnost, pogotovo za tinejdžere.

Portparol kompanije Meta, koja je vlasnik Instagrama i Fejsbuka, odgovorio je na predlog zakona navodeći da je kompanija već razvila preko 30 alata za „podršku tinejdžerima i porodicama“, uključujući mehanizme koji omogućavaju roditeljima da ograniče količinu vremena koje tinejdžeri provode na Metinim aplikacijama, kao i tehnologiju provere starosti koja filtrira sadržaje kojima pristupaju maloletnici.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/RT