Kina zabrinuta za nacionalnu bezbednost zbog Space X satelita

Kina izrazila zabrinutost za nacionalnu bezbednost u vezi sa mrežom SpaceX i po tom pitanju će lansirati.

Kineski istraživači se spremaju da lansiraju blizu 13.000 satelita u nisku orbitu Zemlje, u potezu koji bi smanjio – i potencijalno nadgledao – SpaceX „Starlink“ mrežu Ilona Maska, koja je prvi put lansirana 2019. godine i pruža satelitski pristup internetu u 50 zemalja.

Projekat, koji nosi kodni naziv ‘GW’ i koji vodi vanredni profesor Xu Can sa Univerziteta svemirskog inženjerstva Narodne oslobodilačke vojske (PLA) u Pekingu, biće lansiran u orbitu 12.992 satelita kojima upravlja China Satellite Network Group Co. dizajniran da poboljša efikasnost komunikacije.

Raspored lansiranja ostaje nepoznat, ali tim na čelu sa Xuom je rekao da planiraju da ih rasporede „pre završetka Starlinka“. Dodali su da bi to „osiguralo da naša zemlja ima mesto u niskoj orbiti i sprečilo sazvežđe Starlink da preterano zauzme resurse niske orbite“.

Predviđeni broj „GW“ satelita bi premašio sadašnji Starlinkov broj od oko 3.500. SpaceX planira da ima 12.000 uređaja u svojoj konstelaciji satelita do 2027. godine, a ta brojka će na kraju porasti na 42.000.

Xuov tim je razradio da će postaviti svoje satelite u „orbite do kojih sazvežđe Starlink još nije dostiglo“ i da će „dobiti mogućnosti i prednosti na drugim orbitalnim visinama, pa čak i potisnuti Starlink“.

„GW“ mreža bi takođe mogla da bude opremljena tehnologijom za „dugoročni nadzor Starlink satelita“, dodao je tim istraživača.

Xu i njegov tim su takođe sugerisali da bi kineska vlada mogla da formira anti-Starlink koaliciju sa raznim drugim vladama koje bi „zahtevale da SpaceX objavi precizne podatke o orbiti Starlink satelita“.

Kineske vojne ličnosti su ranije izrazile zabrinutost zbog implikacija na nacionalnu bezbednost koje predstavljaju SpaceX-ovi sateliti i pozvali na razvoj tehnologije „hard kill“ „kako bi se uništio operativni sistem sazvežđa“ ako to bude neophodno.

Napori Kine da se suprotstavi Starlinku dolaze usred sve veće zabrinutosti oko potencijalnih vojnih primena globalne satelitske mreže. Tehnologija je korišćena za jačanje komunikacija ukrajinskih vojnih snaga tokom svog sukoba sa Rusijom – iako je SpaceX preduzeo korake ranije ovog meseca da ograniči svoju upotrebu u kontroli vojnih dronova u zemlji. Kina ne želi da dozvoli da SpaceX bude iskorišćen protiv nje, pa povlači bezbednosne poteze.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji