Knjiga postanja, poglavlje 6:1-4, određeni Sinovi Božiji su izrodili decu sa ćerkama ljudskim. Zvali su ih Nefilimi i često se poistovećuju sa divovima.
Jedan od fascinantnih aspekata priče o Nefilima je način na koji su oni predstavljeni u kasnijoj hebrejskoj književnosti posle egzila.
Priča kako se pojavljuje u Knjizi čuvara, kasnije uključenoj u prvu Knjigu o Enohu, govori o takozvanim Čuvarima ili palim anđelima.
Smatralo se da je Knjiga čuvara bila veoma važno delo u zajednici hasida povezanih sa svicima sa Mrtvog mora pronađenim u Kumranu.
Termin „Setovi sinovi“ se nalazi u tri književna dela među svicima sa Mrtvog mora i igra važnu ulogu u priči.
U vreme pre Isusa Hrista, Setovi sinovi su se identifikovali sa Nefilima.
Knjiga Čuvara
Jedan drevni rukopis knjige pronađen među svicima sa Mrtvog mora datira na paleografskim osnovama u rani drugi vek pre nove ere.
Knjiga je nastala najmanje 200. godine pre nove ere, ali bi mogla biti mnogo starija.
Priča o Čuvarima ispričana u poglavljima 6-19 pripada još starijem delu Enohitske tradicije.
U Knjizi čuvara, priča o „Božijim sinovima“ koji su imali decu sa ćerkama ljudskim, koja se nalazi u Knjizi Postanja, mnogo je razrađena.
Pročitajte još:
- Autobus sleteo sa puta u mestu Obzovica – Ima stradalih – Povređeni se spasavaju
- Svetski lideri u UN usvojili deklaraciju koja mora da se ostvari do 2030. godine
- 5G mreža kreće sa radom od naredne godine u Srbiji
Pošto biblijski prikaz Nefilima nalazi jasnog i određenog preteču ili prototip u velikom sumerskom heroju Gilgamešu, ne čudi što se Gilgameš pojavljuje kao jedan od divova u Knjizi divova.
Knjiga Divova samo proširuje priču koju već sadrži Knjiga Postanja, kao i prva knjiga Enoha, čiji su različiti teško dezintegrisani i razbijeni aramejski fragmenti pronađeni među svicima sa Mrtvog mora.
Gilgameš se pominje zajedno sa Hobabišem, verovatno Humbabom, i drugim divovima.
Pratite Portal Dnevni Puls na Fejsbuku i Viberu!
Dnevni Puls/Ancient Origins