Svaka kultura sadrži mnoštvo slika, životinja, hrane itd. koje su simbolične za njihove vrednosti. Simboli su važan, smisleni aspekt kulture koji za istoričare, arheologe i druge naučnike predstavlja ono iz čega uče o određenim grupama ljudi. Oni takođe rastu i menjaju se tokom vremena, njihovo značenje se razvija kako se društvo menja, i to ne uvek na bolje.
Kormilo strahopoštovanja je jedan od takvih simbola. Šta je to značilo za nordijske kulture odakle je došlo, i šta znači sada?
Kormilo strahopoštovanja: za magične praktičare i čini
Nordijska religija je verovala u postojanje magije, koju su zvali Seidr. U stvari, Volva ( Völva – žene iz doba Vikinga koje su se bavile magijom) prethodile su Vikinškom dobu.
U nordijskoj kulturi, oni su bili nosioci magijskih moći i delovali su kao isceliteljke ili duhovne vođe. Volva je bila obeležena svojom odećom; nosile su šarene haljine, rukavice i krznene šešire, a sa sobom su nosile neku vrstu štapa ili štapića da pomognu u izvođenju čini. Muškarci su retko praktikovali magiju kao Volvas jer se smatralo nemuževnim ili je imalo ne-ratničke konotacije.
Volva su mogle da se dovedu u trans, potpomognuto pevanjem i zvucima bubnja, a zatim bi hodale između ovog sveta i duhovnog sveta da bi komunicirali sa duhovima i davale proročanstva. Takođe su mogli da poseduju moćnu magiju kako bi nekoga proklinjale da bi ga učinili bolesnim ili neefikasnim u borbi na bezbroj načina.
Iako čarolije vikinškog doba verovatno nisu bile zapisane u njihovo vreme, na kraju su sakupljene u knjige koje sada nazivamo Grimorije(Knjiga senki). Nekoliko od njih koje sadrže vikinške čarolije preživelo je vekove, i u njima nalazimo Kormilo strahopoštovanja.
Kormilo strahopoštovanja: fizički objekat ili čarolija?
Čini se da jedna od najranijih referenci na Kormilo strahopoštovanja govori o njemu kao o fizičkom objektu. U Poetskoj Edi (zbirci drevne nordijske narativne poezije), za zmaja Fafnira je rečeno da je „(nosio kormilo) pred ljudskim sinovima“ i dok ga je nosio, „nije pronašao moć koja bi se mogla meriti sa svojom“.
Heroj Sigurd je preuzeo kormilo nakon što je ubio Fafnira, što je navelo naučnike da veruju da ovaj deo Fafnismala (pesme iz koje su izvučeni citati) govori o stvarnom, fizičkom šlemu. Ali ima onih koji se ne slažu.
Mnogi naučnici veruju da Kormilo strahopoštovanja nikada nije bio fizički objekat, već radije runska čarolija, ili štap (imajući na umu da je „kormilo“ ili hjalmr zapravo značilo „pokrivanje“ i stoga bi se moglo smatrati svojevrsnom zaštitnom štiteći koliko i fizički oklop) .
U nekim zbirkama folklora i grimorija postoji slika čarolije rune po imenu Ægishjalm. Za čaroliju se kaže da je amalgam dve rune: Z-rune, za koje se veruje da pružaju zaštitu od neprijatelja, i Isa rune, što se prevodi kao led i za koje se veruje da su dizajnirane da ojačaju nečiju volju protiv neprijatelja. Sve zajedno, čini se da je svrha čarolije Ægishjalm bila da zaštiti ratnika od napada istovremeno mu omogućavajući da savlada svog neprijatelja. Iako nema akademske sigurnosti da su to rune koje oni vide, ovo tumačenje se lepo slaže sa pričom o Sigurdu i Fafniru.
Šta znači kormilo strahopoštovanja? Onda i Sada
Naučnici smatraju da bi se Kormilo strahopoštovanja moglo koristiti na različite načine, u zavisnosti od svrhe onoga koji baca. Može se koristiti subjektivno da se pokrije zaštitnim štitom, ili objektivno da se transformiše (Fafnir je bio patuljak koji je koristio kormilo da se promeni u zmaja).
Broj ruku nacrtanih na runi je jednak različitim carstvima magije i pravcima (četiri kardinalna pravca) na zemaljskom planu.
Prema drevnim izvorima, runa Ægishjalm je trebalo da bude bačena u olovo, a zatim utisnuta na čelo svakome ko veruje da im se sprema borba. Kada se raščlani, koren reči se prevodi kao „teror;“ u celini, to znači kormilo užasa, ili kormilo strahopoštovanja.
Simbol Kormila strahopoštovanja predstavlja sposobnost da unesete strah u svog neprijatelja i može se zamisliti kao magični štit. Međutim, vremenom je simbol korišćen na drugim mestima i pojavila su se nova značenja.
U novijoj istoriji, runu Ægishjalm koriste kao obeležje pretežno ekstremno desničarske nacionalističke grupe i koriste je kao simbol moći i straha.
Stranka Šveđana koristila je runu kao zvanični simbol svoje partije, opisujući je kao simbol „života i smrti“ i kao predstavnik njihove namere da učine „establišment… uplašenim“. U tekstu sa veb-stranice njihove stranke (sada ugašene) se navodi da je runa deo kulturnog identiteta Švedske i da se njene ratničke konotacije dobro uklapaju sa njihovim političkim ciljevima.
Kao takvo, kormilo je postalo simbol žarišta u borbi između levog i desnog krila političke ideologije. Njegovo značenje se nije promenilo toliko koliko svrha u koju se koristi.
Na kraju krajeva, Kormilo strahopoštovanja ima istorijske korene koji sežu do vikinškog doba (a možda i šire).
Magična čarolija koja je onome koji je poseduje mogla pružiti izuzetnu zaštitu u borbi, runa Ægishjalm bila je deo složene nordijske religije i kulture koja je trajala vekovima.
Njegovo značenje, kao i značenje svakog simbola, podložno je promenama i promenama u rukama onih koji bi ga kooptirali za svoje potrebe.
Tamo gde je nekada bila zaštitna čarolija, sada je postala simbol nacionalističke ideologije. Ali ko zna šta bi to moglo značiti sutra?
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram