Leta Gospodnjeg 1941. četnici su oslobodili Loznicu od okupatora

Leta Gospodnjeg 31. avgusta 1941. godine četnici su posle jednodnevne borbe sa Nemcima oslobodili Loznicu.

Loznica je tako 1941. godine postala prvi grad na teritoriji čitave Evrope koji je oslobođen od Nemaca, kao i prvi slučaj od početka rata da su se nemački vojnici predali.

To je bio prvi ozbiljniji udarac fašistima na teritoriji okupirane Kraljevine Jugoslavije. Bitka za Loznicu se odigrala 31. avgusta 1941. godine između četnika i Nemaca u Drugom svetskom ratu.

Četnici su izvršili napad na Nemce u Loznici, odmah posle nemačkog odbijanja da se predaju.

Tokom ovih borbi poginuo je četnički komandant potpukovnik Veselin Misita, koji je predvodio napad na Nemce u Loznici.

Posle jednodnevne borbe, Nemci su bili prinuđeni na predaju, četnici su zarobili 93 vojnika, koji su bili prvi nemački zarobljenici u okupiranoj Evropi.

Napad na Nemce u Loznici označio je početak ustanka srpskog naroda protiv okupatora u Srbiji. Ustankom srpskog naroda protiv okupatora, otpočele su prve četničke akcije prema Nemcima sa onesposobljavanjem i zatvaranjem glavnih puteva koji vode iz Šapca i Valjeva prema unutrašnjosti Podrinja.

Nakon oslobođenja Loznice, usledio je četnički napad na Nemce u Banji Koviljači, rudniku Zajači, selu Zavlaci i Krupnju, koji su naterani na povlačenje. Oslobođeno je celo srednje Podrinje, a srpske ustaničke akcije protiv Nemaca proširuju se u narednom periodu na Šumadiju, Mačvu i dolinu Zapadne Morave.

Odluka o napadu na Nemce u Loznici i dizanju ustanka u Podrinju doneta je na sastanku u manastiru Tronoša 30. avgusta 1941. godine.

Za komandanta operacije protiv Nemaca u Loznici izabran je potpukovnik Veselin Misita, koji je bio i najstariji po činu među četnicima. U 9 časova ujutru, pošto su se oglasila zvona sa crkve u Loznici i ispaljeno sedam hitaca iz puške, po ranije dogovorenom signalu, usledio je sveopšti juriš na nemačke položaje.

Potpukovnik Misita poginuo je na čelu svojih boraca, lično predvodeći juriš i bacajući bombe na Nemce i tom prilikom presekao ga je mitraljeski rafal.

U borbama za oslobođenje Loznice zarobljena su 93 Nemca. Izvestan broj je poginuo i ranjen, a ostali su sprovedeni u manastir Tronošu, a ranjeni upućeni u bolnicu. Sa zarobljenim Nemcima postupano je humano – svima kojim je bilo potrebno ukazana je lekarska pomoć.

Četnici su imali osam poginulih, na čelu sa potpukovnikom Veselinom Misitom, i četiri ranjena borca. Zaplenjena je veća količina oružja.

Izveštaj o oslobođenju Loznice poručnik Georgije Bojić poslao je na Ravnu goru pukovniku Dragoljubu Mihailoviću, koji je odobrio dalje širenje ustanka i operacije protiv Nemaca u Podrinju. Grad je bio slobodan 40 dana, a onda su okupatori ponovo ušli u oktobru i u njemu ostali sve do septembra 1944. godine.

Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!

Dnevni Puls/srpska24.me