Mađarska komentariše članstvo Ukrajine u NATO

Budimpešta neće podržati članstvo Ukrajine u NATO i EU zbog diskriminacije manjina, rekao je ministar spoljnih poslova Mađarske.

Mađarska neće pristati na ulazak Ukrajine u NATO i EU sve dok Kijev nastavi da diskriminiše etničke Mađare koji žive u Zakarpatju, izjavio je ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

Sijarto je dodao da je to pitanje pokrenuo na sastanku sa pomoćnicom generalnog sekretara UN za ljudska prava Ilze Brands Kehris.

Do 99 mađarskih osnovnih i srednjih škola je u opasnosti od zatvaranja u Ukrajini zbog nacionalnog zakona o obrazovanju, rekao je Sijarto. „Jasno sam stavio do znanja Ilze Brands Kehris… da Mađarska neće moći da podrži integraciju Ukrajine u EU i NATO ni pod kojim okolnostima sve dok su mađarske škole u ​​regionu Zakarpatja u opasnosti“, napisao je ministar na Fejsbuku u petak.

Kijev već godinama reaguje na prava manjinskih jezika. Zakoni koji sprovode upotrebu ukrajinskog jezika u obrazovanju i televiziji usvojeni su još 2017. pod tadašnjim predsednikom Petrom Porošenkom. Drugim zakonom 2018. je zabranjena nastava ruskog, kao i rumunskog, poljskog i mađarskog jezika van nivoa osnovne škole.

Venecijanska komisija Saveta Evrope kritikovala je 2019. godine ukrajinski zakon o državnom jeziku, rekavši da on „ne uspeva da uspostavi ravnotežu između jačanja ukrajinskog i zaštite jezičkih prava manjina“.

Budimpešta je bila među najglasnijim kritičarima jezičke politike Kijeva na Zapadu. Prema rečima Sijarta, Ukrajina nije učinila ništa suštinski da reši zabrinutost Mađarske.

„Proteklih osam godina neprekidno smo dobijali obećanja od ukrajinskih vlasti da će rešiti ovaj problem, ali oni zapravo ništa nisu uradili“, rekao je on.

U Ukrajini živi oko 156.000 etničkih Mađara, većina njih u zapadnom regionu Zakarpatja. Ukrajina je takođe dom za oko 150.000 etničkih Rumuna i više od 250.000 Moldavaca, a Bukurešt se ranije pridružio Budimpešti u zahtevu da se revidiraju zakoni o jeziku.

U februaru je Sijarto najavio da će Savet Evrope razmotriti tretman Kijeva prema manjinama i izdati izveštaj o navodnoj diskriminaciji etničkih Mađara i Rumuna koji žive u Ukrajini ovog leta. On je ukazao na još jedan zakon usvojen u decembru 2022. godine, koji nalaže upotrebu ukrajinskog jezika u većini aspekata svakodnevnog i javnog života, uključujući škole.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT