madjarski-ministar-poljoprivrednici-trpe-ogromne-gubitke

Cene pšenice u Mađarskoj pale su i do 37 odsto zbog priliva jeftinih ukrajinskih zaliha, što je rezultiralo ogromnim gubicima za domaće poljoprivrednike, rekao je ministar poljoprivrede Ištvan Nađ u intervjuu listu Magyar Nemzet objavljenom u ponedeljak.

Evropska unija je prošle godine ukinula carine na ukrajinsko žito kako bi pomogla u transportu u ostatak sveta svim mogućim rutama.

Nemzet je napomenuo da je EU prvobitno reklamirala inicijativu kao način da pomogne ukrajinskom izvozu da stigne do siromašnijih zemalja na Bliskom istoku i u Africi. Međutim, veliki deo proizvoda je završio u istočnoj Evropi, što je dovelo do pada lokalnih cena.

Ukrajinski pomorski izvoz je delimično obnovljen, ali kopneni koridori nisu dozvolili da se postigne početni cilj. Roba iz Ukrajine nije stigla do svojih kupaca, već se zaglavila u susednim zemljama EU, čineći domaće žitarice i uljarice praktično nepotraženim na tržištu i nanevši značajnu štetu proizvođačima – objasnio je Nađ.

Poljoprivrednici u Poljskoj, Mađarskoj, Rumuniji, Slovačkoj i Bugarskoj prijavili su značajne gubitke zbog prezasićenosti ukrajinskim proizvodima.

Pročitajte još:

Poljska je u subotu prva uvela privremena ograničenja za žito i uljarice, kao i neke druge poljoprivredne proizvode iz Ukrajine. Mađarska je sledila taj primer u nedelju.

Cena prehrambene pšenice, bez PDV-a i transportnih troškova, koju su postavili proizvođači žitarica u Mađarskoj, bila je niža za 27 odsto nego godinu dana ranije, stočne pšenice -37 odsto, a stočnog kukuruza – 23 odsto – rekao je Nađ.

Ministar je upozorio da „razmere pada cena, a još više nemogućnost prodaje proizvoda, ukazuju na to da mađarski poljoprivrednici trpe ogromne gubitke“.

Ukupan uvoz ukrajinskog žita i uljarica u Mađarsku je prošle godine porastao na 2,5 miliona tona, dok su prethodnih godina zalihe dostizale samo 40-60.000 tona, dodao je ministar.

Prošlog meseca premijeri Bugarske, Mađarske, Poljske, Rumunije i Slovačke zatražili su akciju od Evropske komisije u vezi sa ukrajinskim poljoprivrednim izvozom, pozivajući na ponovno uvođenje carina.

Početkom aprila, zemlje su takođe pozvale Brisel da otkupi nagomilane ukrajinske proizvode iz „humanitarnih“ razloga.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji