makron-sleteo-u-peking-evropa-ne-sme-da-se-odvoji-od-kine

Evropa ne sme da se „odvoji“ od Kine, upozorio je predsednik francuske Emanuel Makron u sredu kada je sleteo u Peking na razgovore sa Si Đinpingom o trgovini, diplomatiji i uUkrajini.

Komentari francuskog predsednika dolaze na početku njegove trodnevne posete Kini zajedno sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, koja je prošle nedelje rekla da Evropa mora da „odbaci rizik“ veza sa Pekingom, posebno ograničavanjem pristupa Kine osetljivoj tehnologiji.

Makron je u svom govoru upozorio na prekid trgovinskih ili diplomatskih veza sa Kinom uprkos razlikama.

„Ne smemo(Evropa) da se odvojimo, da se odvojimo od Kine“, rekao je on, dodajući da će se Francuska „proaktivno obavezati da će nastaviti da ima komercijalne odnose sa Kinom“.

Ubrzo nakon sletanja u Peking, Makron je rekao: „Čujemo sve glasnije glasove koji izražavaju snažnu zabrinutost za budućnost odnosa između Zapada i Kine koji u nekom obliku navode na zaključak da postoji neizbežna spirala rastućih tenzija.“

Takođe se stekao utisak da je odvajanje od kineske ekonomije već u toku i da je jedino preostalo pitanje prekoračenja tempa i intenziteta, dodao je on.

Makron je rekao da proces smanjenja rizika privreda ne znači da se ne posluje sa Kinom, jer su interesi Francuske da zadrži „multipolarni“ svet.

„Strateška autonomija ne znači autarhiju“, dodao je on.

U ovoj poseti Makrona Kini dominiratće razgovor o situaciji u Ukrajini, a zvaničnik iz njegove kancelarije je rekao novinarima da će predsednik Francuske nastojati da ostane čvrst u pregovorima sa svojim kineskim kolegom, sa kojim će se on i fon der Lajen sastati u četvrtak.

Makron je jasno stavio do znanja da, iako bi Kina mogla da igra „glavnu ulogu“ u pronalaženju puta ka miru, Evropa ne može da prihvati da Kina Rusiji nudi vojnu pomoć.

„Od početka sukoba smo odlučili da pomognemo žrtvi, a takođe smo jasno stavili do znanja da bi svako ko pomaže agresoru bio saučesnik u kršenju međunarodnog prava“, rekao je Makron.

Međutim, Makron je ranije rekao članovima francuske zajednice da će Francuska nastojati da sarađuje sa Kinom „na ovoj zajedničkoj odgovornosti za mir i stabilnost“ u Ukrajini.

Pročitajte još:

„Kina, sa svojim bliskim odnosom sa Rusijom, koji je reafirmisan poslednjih dana, može da igra važnu ulogu“, rekao je on, ukazujući na izraženo protivljenje Pekinga upotrebi nuklearnog oružja u Ukrajini, kao i njegov predlog za mir između Kijeva i Moskva.

„Kineski interes nije da ima trajni rat“, rekao je on.

Makron je takođe pomenuo plan Vladimira Putina da rasporedi taktičko nuklearno oružje u Belorusiji, čemu se Kina protivi.

„Teritorijalni integritet, suverenitet nacija je deo“ Povelje Ujedinjenih nacija, koju je Kina potvrdila, rekao je on.

Odbraniti te principe „znači ići zajedno napred i pokušati pronaći put za mir“, dodao je on.

Odnosi Evrope sa Kinom su se pogoršali poslednjih godina, prvo zbog zastoja investicionog pakta 2021. godine, a zatim i zbog odbijanja Pekinga da osudi Rusiju zbog Ukrajine.

Kina je ove godine predložila mirovni plan od 12 tačaka za ukrajinsku krizu, koji je pozvao obe strane da pristanu na postepenu deeskalaciju koja vodi ka sveobuhvatnom prekidu vatre.

Ali plan je uglavnom odbacio Zapad zbog odbijanja Kine da osudi Rusiju, a SAD i NATO su tada rekli da Kina razmatra slanje oružja Rusiji, što je Peking negirao. Sumnje su se produbile nakon što je Si prošlog meseca odleteo u Moskvu na sastanke sa Putinom iza zatvorenih vrata.

S obzirom da se Makron suočava sa sramotnim protestima kod kuće, putovanje takođe nudi šansu da ostvari neke ekonomske pobede dok putuje sa 50-članom poslovnom delegacijom, uključujući Airbus, koji pregovara o velikoj narudžbi aviona, Alstom i nuklearni gigant EDF.

Muzičar Žan-Mišel Žar i njegova kineska devojka, proslavljena glumica Gong Li, takođe su deo delegacije.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji