Ц́елије коже су биле изложене молекулима који обрц́у њихов развој, али и даље задржавају своју функцију, стварајуц́и неку врсту матичне ц́елије која задржава своју првобитну функцију у телу
Техника против старења чини ц́елије коже 30 година млађим. Истраживачи су развили методу која може да врати биолошки сат на ц́елијама коже за 30 година, које би се могле користити за лечење кожних обољења у будуц́ности.
Године 2007, Схиниа Иаманака са Кјото универзитета у Јапану развио је технику која би могла да трансформише ц́елије коже одраслих у матичне ц́елије уметањем четири специјализована молекула, названа „фактори Иаманака“, који преокрећу развој ц́елија. Потребно је око 50 дана излагања овим молекулима да би нормалне ц́елије биле репрограмиране у оно што је познато као индуковане плурипотентне матичне ц́елије (иПСЦ).
Када претворите ц́елију у иПСЦ, губите оригинални тип ц́елије и њену функционалност – каже Дилит Гил са Бабрахам института у Кембриџу, Велика Британија.
Гил и његове колеге су сада осмислили технику која користи Иаманака факторе за подмлађивање ц́елија коже без губитка њихове претходне функционалности.
Истраживачи су сакупили узорке ц́елија коже од три људска донора који су имали просечну старост од око 50 година, а затим су их изложили факторима Јаманаке само 13 дана да би делимично спречили старење ц́елија. Затим су уклонили факторе Иаманаке и оставили ц́елије да расту.
Како старимо, наша ДНК постаје означена хемикалијама, па нам прац́ење ових маркера може помоц́и да утврдимо колико су стара наша тела. Ово је познато као наш епигенетски сат. Временом ц́е се неки од наших гена или укључити или искључити, чија је колекција позната као транскриптом.
Гил и његов тим открили су да се епигенетски сат и профили транскриптома делимично репрограмираних ц́елија поклапају са профилима ц́елија коже које су припадале људима који су били 30 година млађи.
Подмлађене ц́елије су такође функционисале као млађе, стварајуц́и више колагена од оних које нису биле подвргнуте репрограмирању. А када су постављене на вештачку рану, репрограмиране ц́елије су се померале да би затвориле јаз много брже него старије.
Код младих људи, ако се посечете, биц́е потребно брже да зацелите рану, док би мени требало дуже да залечим – каже члан тима Волф Рајк, такође са Института Бабрахам.
Веома је узбудљиво – не само молекуларна очитавања која су млађа, вец́ и ц́елија функционише више као младе ц́елије.
Кључни напредак у овој студији је да смо сада у могуц́ности да значајно подмладимо ц́елије без промене њиховог идентитета или функционалности, каже Рајк.
У претходним студијама, завршили бисте са матичном ц́елијом, што није оно што бисте желели за терапију.
Техника би једног дана могла бити корисна у лечењу кожних обољења, као што су опекотине и чиреви. Ту је и додатни бонус да тело појединца не би одбацило ц́елије, јер би то биле њихове сопствене ц́елије, каже Гил.
До сада смо ову технику тестирали само у ц́елијама коже. Узбуђени смо што видимо да ли можемо да га преведемо на друге типове ц́елија – каже Гил.
Референца часописа: еЛифе, ДОИ: 10.7554/еЛифе.71624