Nakon Černobiljske katastrofe koja se dogodila 26. aprila 1986. godine, nuklearni reaktor u Černobilju na severu Ukrajine, tada u sastavu Sovjetskog Saveza, eksplodirao je, oslobodivši ogromno zračenje radijacije. Skoro četiri decenije kasnije, Černobiljska elektrana i mnogi delovi okolnog područja i dalje su nenaseljeni, barem ljudima.
Životinje svih vrsta su napredovale u odsustvu čoveka.
Među faunom otpornom na zračenje žive hiljade divljih pasa, od kojih su mnogi potomci kućnih ljubimaca koji su ostavljeni u brzoj evakuaciji tog područja.
Kako se najveća nuklearna katastrofa na svetu bliži svojoj 40. godišnjici, biolozi sada bliže posmatraju životinje koje se nalaze unutar Černobiljske zone isključenja (CEZ), i istražuju kako decenije izloženosti radijaciji mogu imati na promenu genoma životinja, pa čak i verovatno ubrzanu evoluciju.
Pročitajte još:
- Tužilac „progoni“ Trampa u vezi sa poverljivim dokumentima
- Ukrajinska komanda negira da je došlo do pada grada Bahmuta u ruske ruke
- Istaknuti ruski vojni bloger ubijen u Sankt Peterburgu (VIDEO)
Naučnici sa Univerziteta Južne Karoline i Nacionalnog instituta za istraživanje ljudskog genoma počeli su da ispituju DNK 302 divlja psa pronađena u ili oko CEZ-a kako bi bolje razumeli kako je zračenje promenilo njihove genome.
Njihovi rezultati objavljeni su u časopisu Science Advances ranije ovog meseca.
Da li imaju mutacije koje su stekli i koje im omogućavaju da žive i uspešno se razmnožavaju u ovom regionu?
Koautorka Elejn Ostrander, ekspert za genomiku pasa u Nacionalnom institutu za istraživanje ljudskog genoma, rekla je za Njujork tajms.
S kojim izazovima se suočavaju i kako su se genetski izborili?
Ideja da radijacija ubrzava prirodnu evoluciju nije nova.
Praksa namernog zračenja semena u svemiru kako bi se izazvale korisne mutacije, na primer, sada je dobro ispitana metoda za razvoj useva koji su pogodni za svet.
Naučnici već godinama analiziraju određene životinje koje žive u CEZ-u, uključujući bakterije, glodare, pa čak i ptice.
Jedna studija iz 2016. godine otkrila je da su istočne žabe na drvetu (Hyla orientalis), koje su obično zelene boje, češće crne unutar CEZ-a. Biolozi teoretiziraju da su žabe doživele korisnu mutaciju melanina pigmenta odgovornih za boju kože, koja je pomogla jonizaciji okolnog zračenja.
Ovo je navelo naučnike da se zamisle: da li se nešto slično dešava černobiljskim divljim psima?
Ova nova studija otkrila je da su divlji psi koji žive u blizini Černobiljske elektrane pokazali jasne genetske razlike od pasa koji žive samo 15 km daleko u obližnjem gradu Černobilj.
Iako se čini da ovo u velikoj meri implicira da su ovi psi prošli neku vrstu brze mutacije ili evolucije zbog izlaganja radijaciji, ova studija je samo prvi korak u dokazivanju te hipoteze.
Jedan naučnik iz oblasti životne sredine, u razgovoru za Science News, kaže da ove studije mogu biti nezgodan posao, uglavnom zbog činjenice da je otkrivanje mutacija izazvanih zračenjem možda nastalo iz drugih efekata, poput parenja životinja sa bliskim srodnicima, neverovatno teško.
Međutim, ova studija pruža obrazac za dalje istraživanje efekata radijacije na veće sisare, jer se DNK pasa koji lutaju Černobiljskom elektranom i obližnjim Černobiljskim gradom može uporediti sa psima koji žive u neozračenim područjima.
Uprkos trenutnom nedostatku čvrstih zaključaka, studija je još jednom pokazala da je područje koje bi, po svim pravima, trebalo da bude pustoš postalo neuporediva naučna prilika za razumevanje radijacije i njenog uticaja na prirodnu evoluciju.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji