nastavnici-i-drzavni-sluzbenici-u-velikoj-britaniji

Britanski nastavnici, oko pola miliona njih kao i državnih službenika i mašinovođa izašlo je na ulice u sredu u najvećoj koordinisanoj štrajkačkoj akciji, a sindikati prete još većim poremećajima dok vlada pokušava da reši problem sa zahtevima sindikata.

Masovno napuštanje širom zemlje zatvorilo je škole, zaustavilo većinu železničkih usluga i primoralo vojsku da bude u pripravnosti da pomogne u graničnim kontrolama na dan koji su sindikati nazvali „Izađite u sredu“.

Prema podacima sindikata, očekuje se da će čak 300.000 nastavnika biti u štrajku, što je najveća grupa uključena, u okviru šire akcije od 500.000 ljudi, što je najveći broj od 2011. godine, kada su državni službenici masovno štrajkovali.

Sindikat PCS, koji predstavlja oko 100.000 štrajkačkih državnih službenika iz više od 120 vladinih resora, upozorio je vladu premijera Rišija Sunaka da je dalja koordinirana akcija neizbežna.

„Ako vlada ne učini nešto po tom pitanju, mislim da ćemo videti više dana kao što je danas sa sve više i više sindikata koji će se pridružiti“, rekao je generalni sekretar PCS Mark Servotka za Rojters.

Sada nam treba novac – dodao je on.

Sa inflacijom koja je veća od 10% – što je najviši nivo u četiri decenije, Britanija je poslednjih meseci doživela talas štrajkova u javnom i privatnom sektoru, uključujući zdravstvene i transportne radnike, zaposlene u skladištu Amazona i poštansko osoblje Kraljevske pošte.

Ministarka obrazovanja Džilijan Kigan rekla je da vlada neće popustiti i da bi popuštanje zahtevima za velikim povećanjem plata samo podstaklo inflaciju.

„Ono što ne možemo da uradimo je da jednom delu radne snage povećamo plate za smanjenje inflacije i učinimo inflaciju gorom za sve. To nije ekonomski razumna stvar“, rekla je ona za BBC.

Do sada privreda nije pretrpela veći udarac od industrijske akcije, sa troškovima štrajkova u osam meseci do januara koje je Centar za ekonomska i poslovna istraživanja procenio na oko 1,7 milijardi funti, ili oko 0,1% očekivani BDP.

Procenjeni uticaj štrajkova nastavnika iznosi oko 20 miliona funti dnevno.

Ali štrajkovi možda imaju politički uticaj na Sunakovu vladu.

Njegova Konzervativna partija zaostaje za opozicionom Laburističkom partijom za oko 25 procentnih poena u anketama, a istraživanja pokazuju da javnost misli da je vlada loše podnela štrajkove.

Džonatan Novel, doktor, rekao je da je Britanija u teškoj situaciji s obzirom na to da su resursi ograničeni.

„Tužno je, nastavnici… deca žele da polažu ispite i mislim da postoji veliki pritisak na sve. Depresivno“, rekao je u blizini stanice London Bridge.

Štrajkači traže povećanje plata iznad inflacije kako bi pokrili rastuće račune za hranu i energiju za koje kažu da im je teško da sastave kraj s krajem.

Meri Busted, generalna sekretarka Nacionalne obrazovne unije, rekla je Rojtersu da nastavnici u njenom sindikatu smatraju da nemaju drugog izbora osim da štrajkuju jer je smanjenje plata značilo da veliki broj ljudi napušta profesiju, što otežava onima koji su ostali.

„Tokom poslednjih 12 godina došlo je do zaista katastrofalnog dugoročnog pada njihovih plata“, rekla je ona ispred škole u ​​južnom Londonu.

„Govore, vrlo nevoljno, da je dosta i da stvari moraju da se promene.“

Sledeće nedelje će medicinske sestre, osoblje hitne pomoći, bolničari, službenici za hitne slučajeve i drugi zdravstveni radnici organizovati još vići odlazaka, dok su vatrogasci ove nedelje takođe podržali štrajk širom zemlje.

Takođe su planirani skupovi za kasnije u sredu u znak protesta protiv novog zakona o obuzdavanju štrajkova u nekim sektorima.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji