nemacka-stala-najveci-strajk-u-poslednjih-nekoliko-decenija

Aerodromi i autobuske i železničke stanice širom Nemačke bili su u zastoju u ponedeljak ujutru, što je izazvalo smetnje za milione na početku radne nedelje tokom jednog od najvećih štrajkova poslednjih nekoliko decenija, dok se najveća evropska privreda suočava sa inflacijom.

24-časovni štrajkovi sindikata Verdi i sindikata železnice i transporta EVG bili su poslednji u višemesečnim industrijskim akcijama koje su pogodile velike evropske ekonomije jer više cene hrane i energije utiču na životni standard.

Dva najveća nemačka aerodroma, u Minhenu i Frankfurtu, obustavili su letove, dok je železnički prevoz na velike udaljenosti otkazao železnički operater Deutsche Bahn.

Radnici u štrajku u crvenim jaknama zatrubili su i zviždali kroz praznu železničku stanicu u Minhenu, u jednom od najvećih štrajkova u poslednjih nekoliko decenija

Zaposleni se zalažu za povećanje plata kako bi se ublažili efekti inflacije koja je u februaru dostigla 9,3%.

Nemačka, koja je u velikoj meri zavisila od Ruskog gasa pre, i bila je posebno teško pogođena višim cenama dok je pokušavala da pronađe nove izvore energije, sa stopama inflacije koje su poslednjih meseci premašile prosek evrozone.

Uporni pritisci na troškove gurnuli su centralne banke na niz povećanja kamatnih stopa, iako su kreatori politike rekli da je prerano govoriti o spirali cena-plata.

Sindikat Verdi pregovara u ime oko 2,5 miliona zaposlenih u javnom sektoru, uključujući javni prevoz i na aerodromima, dok sindikat železnice i transporta EVG pregovara za oko 230.000 zaposlenih u železničkom operateru Deutsche Bahn i autobuskim kompanijama.

U satima koji su prethodili štrajku, obe strane su se zalagale za svoje ciljeve, a šefovi sindikata su upozoravali da su znatna povećanja plata „pitanje preživljavanja“ hiljada radnika.

„Milioni putnika koji zavise od autobusa i vozova sada moraju da se snađu za prevoz zbog štrajka“, rekao je portparol Dojče Bana u ponedeljak.

Verdi zahteva povećanje plata za 10,5 odsto, što bi dovelo do povećanja plate za najmanje 500 evra mesečno, dok EVG traži povećanje od 12 odsto ili najmanje 650 evra mesečno.

Zaglavljeni putnici izrazili su i saosećanje i nezadovoljstvo zbog štrajka.

Da, opravdano je, ali ja, recimo, nikada u životu nisam štrajkovao i radim više od 40 godina. Istovremeno, u Francuskoj stalno štrajkuju zbog nečega – rekao je putnik Lars Boehm.

Predsednik EVG-a Martin Burkert rekao je u ponedeljak novinama Augsburger algemajne da poslodavci još nisu dali održivu ponudu i upozorio da su mogući dalji štrajkovi, uključujući i period uskršnjih praznika.

Deutsche Bahn je u nedelju saopštio da je štrajk „potpuno prekomeran, neosnovan i nepotreban“, a poslodavci upozoravaju da bi veće plate za transportne radnike rezultirale višim cenama i porezima kako bi se nadoknadila razlika.

Odustajanje od ponedeljka deo je talasa razornih štrajkova radnika u bogatim evropskim zemljama poslednjih meseci, uključujući Francusku i Britaniju, gde stotine hiljada radnika u transportu, zdravstvu i obrazovanju traže veće plate.

Protesti protiv penzionih reformi predsednika Emanuela Makrona izazvali su najgore ulično nasilje poslednjih nekoliko decenija u Francuskoj.

Glavni ekonomista Commerzbank Jurg Kramer rekao je da je ekonomski uticaj štrajka od ponedeljka do sada bio ograničen, ali bi se to moglo promeniti ako štrajkovi potraju duže vreme.

Štrajk će napregnuti živce ljudima – rekao je on.

Ali ekonomski, gubici će verovatno biti ograničeni na transportnu industriju jer će fabrike nastaviti da rade i mnogi zaposleni će raditi od kuće.

Šef Bundesbanke Joakim Nagel rekao je prošle nedelje da Nemačka treba da izbegne spiralu cena i plata.

Da budemo jasni: Sprečavanje da inflacija postane uporna preko tržišta rada zahteva da zaposleni prihvate razumne dobitke plata i da kompanije prihvate razumne profitne marže – rekao je on.

„Uprkos znacima efekata drugog kruga, do sada nismo primetili destabilizirajuću spiralu cena i plata u Nemačkoj.“

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji