Kopije peticije za klimatske promene zajedno sa fotografijama potpisnika ležale su u podnožju oltara.
U crkvi, nemački klimatski aktivisti, njih desetak, prolazili su obuku za ulične proteste.
Drugi članovi grupe Letzte Generation (Poslednja generacija) imali su veganski doručak u klupama, nekoliko minuta pre nego što su trebali da prođu kroz impozantna vrata berlinske crkve Svetog Tome na svoje najnovije demonstracije da pritisnu vladu da učini više za klimu.
Protestantska crkva je postala, „malo verovatno“ polazna tačka za klimatske aktiviste u njihovoj najnovijoj dvonedeljnoj kampanji za zaustavljanje saobraćaja u Berlinu, lepljenjem na asfalt.
U severoistočnom Berlinu, Getsimanska crkva, ključno mesto u miroljubivoj revoluciji koja je srušila Berlinski zid, svake večeri ove nedelje organizuje otvorenu diskusiju o klimatskim promenama, pre nego što preda štafetu drugoj crkvi sledeće nedelje.
Iako su političari, uključujući vodeće članove vlade kancelara Olafa Šolca, osudili proteste Poslednje generacije oko blokade puteva, crkve su otvorile svoja vrata aktivistima.
Želimo da doprinesemo da se učesnicima omogući da ostanu u miru – navodi se u saopštenju saveta crkve Svetog Tome.
„Radikalizacija klimatskog pokreta je izraz očaja što se premalo radi za zaštitu klime, a time i za očuvanje Kreacije. Mi ovo očajanje shvatamo ozbiljno i suočavamo se s njim“, dodali su.
Postupci crkava nisu bez kontroverzi, jer istraživanja pokazuju da se većina javnosti mršti na proteste grupe Poslednja generacija.
U nedavnoj anketi nacionalnog emitera ZDF, 82 odsto ispitanika smatra da su blokade ulica otišle predaleko.
Šolcova vlada, uključujući Zelene, takođe su se izjasnila protiv protesta. Vicekancelar Robert Habek iz Zelenih rekao je da blokade ulica „nisu od pomoći u zaštiti klime“ jer ne postižu konsenzus, već „iritiraju ljude“.
Navodni spasioci sveta u crkvi – kakvo licemerje – piše u kolumni magazina Fokus.
– Isus bi odobrio –
Usred optužbi koje su upućene demonstrantima, pastor Aljona Hofman u crkvi Getsimanija rekla je da je još važnije da obe strane imaju platformu za direktnu i mirnu komunikaciju.
„Snaga crkve je da okuplja ljude različitih mišljenja, kako bismo zvučali šta nam je zajedničko i gde se razilazimo“, rekao je župnik.
U njenoj crkvi 1989. godine, disidenti, uključujući aktiviste za zaštitu životne sredine, držali su bdenja uz sveće protiv istočnonemačkog režima, pomažući da se izgradi pritisak naroda koji je srušio prezreni zid.
Hofman je upozorio da se ne povlače paralele sa delovanjem crkve pod komunizmom. „Mi sada ne živimo u diktaturi“, naglasila je ona.
Pročitajte još:
- Marija Zaharova najavila je oštar odgovor zbog zaplene škole u sklopu ambasade u Poljskoj
- Ruski bajkeri započeli patriotski put ka Berlinu
- Mrtva ruka – Ruski uzvratni nuklearni udar koji se sam pokreće u slučaju napada
„Svaki period ima svoje izazove.“
Ona je takođe priznala da nisu svi u skupštini podržavali modus operandi Poslednje generacije, ali je tvrdila da je od vitalnog značaja navesti ljude da iskorače i razgovaraju jedni sa drugima.
„Metod Poslednje generacije je održavanje sedećih sastanaka. To možda nije metod drugih ljudi.
„Svaka osoba mora da pronađe svoj format, ali ono što je važno je da počnemo da razmišljamo o tome šta ja ili šta možemo kao društvo da uradimo“ po pitanju zaštite klime, rekla je ona.
Nemački klimatski aktivisti, među kojima i Aksel Hake, 54, rekli su da doprinos crkava „pokazuje koliko je jaka podrška društva“.
Prošle jeseni su relevantne grupe u društvu, uključujući crkve, počele da se solidarišu sa nama…“, rekao je on.
To je pravi signal da smo usidreni u društvu.
Onima u skupštini koji dovode u pitanje akcije crkava, aktivistkinja Kozima Santoro, 68, koja je i sama katolkinja, rekla je:
Mislim da bi se Isus Hrist dobro uklopio u Letzte generaciju.
On je takođe izazvao smetnje, pravi ih i danas.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji