Nemci su vrlo poslušni! Slušaju savete vlade i manje se kupaju

Nemci su poslušali savete svoje vlade te se sve manje tuširaju kao odgovor na nestašicu energije i krizu troškova života.

Anketa koju je INSA sprovela u ime lista Bild pokazuje da se skoro dve trećine Nemaca sada kraće tušira ​​kao odgovor na brojne apele vlade da to učine.

62% ispitanika u anketi reklo je da su skratili vreme tuširanja i da se ređe kupaju u poređenju sa pre samo nekoliko nedelja, dok 35% kaže da nije promenilo rutinu čišćenja.

Nije iznenađujuće da su oni u grupi sa najnižim prihodima rekli da su promenili svoje ponašanje značajnije od bilo koje druge grupe.

Skoro polovina ispitanika (45%) je takođe rekla da se pripremaju za tešku zimu, kao što je kupovina agregata za hitne slučajeve.

Nemcima je rečeno da će morati da prihvate smanjenje svog životnog standarda kako bi prihvatili podršku za „sadašnje stanje“.

Mnogi su odgovorili paničnom kupovinom peći i ogrevnog drveta, što je dovelo do iscrpljivanja zaliha širom zemlje.

Ranije ovog meseca, hamburški ministar životne sredine upozorio je Nemce da bi topla voda mogla da bude racionalno korišćena i da se uvedu ograničenja maksimalne sobne temperature kao rezultat energetske krize.

Nemcima je takođe u više navrata rečeno da se manje tuširaju kako bi uštedeli energiju, a Bild je čak objavio članak u kojem se sugeriše da manje pranja čini da mirišete bolje.

Ministar vlade je takođe rekao da bi Nemci trebalo da se izbore sa rastućim troškovima energije tako što će jednostavno isključiti grejanje i obući toplije džempere.

Članak je objavljen nakon što je Klaus Miler, šef nemačke Federalne mrežne agencije, upitao svoje sunarodnike „da li zaista treba da se tuširate toplom vodom sedam dana u nedelji – sa grejanjem na gas“.

Najveći nemački stambeni stanodavac koji poseduje oko 490.000 nekretnina trebalo bi da uvede energetsku racionalizaciju koja će smanjiti grejanje stanarima noću kao odgovor na pad uvoza gasa iz Rusije.

Gradovi širom Nemačke planiraju da ove zime koriste sportske arene i izložbene hale kao „prostore za zagrevanje“ kako bi pomogli smrzavajućim građanima koji nisu u mogućnosti da priušte velike troškove energije.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: Mediji