Poslanicima je rečeno da uklone kinesku aplikaciju sa svojih telefona do kraja meseca
Novozelandski parlament zabranio je pristup kineskoj aplikaciji Tik Tok sa mreže parlamenta radi bezbednosti podataka.
Velington je postao poslednja prestonica koja je sledila vođstvo SAD i ograničila pristup svojih zvaničnika TikToku zbog zabrinutosti za bezbednost podataka. Ranije ove nedelje, vlada Velike Britanije zabranila je britanskim ministrima i državnim službenicima da koriste aplikaciju, koja je u vlasništvu tehnološkog konglomerata BiteDance iz Pekinga, stupajući na snagu odmah.
U petak, izvršni direktor novozelandske parlamentarne službe Rafael Gonzales-Montero rekao je da rizici da poslanici u zemlji imaju TikTok instaliran na svojim telefonima „nisu prihvatljivi“.
„Parlamentarna služba je obavestila članove i osoblje da će aplikacija TikTok biti uklonjena sa svih uređaja sa pristupom parlamentarnoj mreži“, rekao je on. Navodno, ovo je urađeno kako bi se novozelandski parlament zaštitio od potencijalnog curenja podataka.
Prema Gonzales-Monteru, njegova služba je donela odluku „na osnovu analize naših stručnjaka i nakon razgovora sa našim kolegama širom vlade i širom sveta“.
Izuzeci od zabrane su mogući za one koji zahtevaju da aplikacija „izvršava svoje demokratske dužnosti“, dodao je on.
U odvojenom pismu poslanicima koje su videli mediji, izvršni direktor je rekao da bi poslanici trebalo da izbrišu TikTok sa svojih uređaja do 31. marta.
Član Nacionalne partije i kopredsedavajući Interparlamentarne alijanse za Kinu (IPAC), Sajmon O’Konor, opisao je odluku o zabrani aplikacije kao „dobru“.
„Ja – i IPAC u celini – već neko vreme imamo ozbiljne zabrinutosti oko privatnosti podataka“, rekao je O’Konor za CNN. Takođe je tvrdio da su TikTok-ovi odgovori na njegova prethodna pitanja o tome kako platforma obrađuje podatke bili „nezadovoljavajući“.
Stranka ACT, koja aktivno koristi kinesku aplikaciju za promociju svoje poruke, rekla je za Gardijan da je očekivala taj potez. Portparol stranke je objasnio da se njen TikTok nalog „pokreće sa ličnog telefona bez parlamentarnih informacija. Već neko vreme preduzimamo ove mere predostrožnosti.“
BiteDance je u više navrata odbacio zapadne špijunske tvrdnje, rekavši da kineska vlada nije mogla da pristupi podacima svojih više od milijardu korisnika i da ih nikada nije tražila. Vlasti u Pekingu optužuju SAD za nelojalnu konkurenciju „suzbijanjem“ TikToka, kao i za „širenje dezinformacija o bezbednosti podataka“.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT