Drevna olupina broda pronađena kod obale Izraela i natovarena teretom iz celog Mediterana pokazuje da su trgovci sa Zapada i dalje dolazili u luku čak i nakon islamskog osvajanja Svete zemlje, kažu istraživači.
Oluja, iznenađenja ili neiskusni kapetan?
Bez obzira na razlog, trgovački brod napravljen od jele i orahovine i koji je nosio kontejnere sa delikatesima iz dalekih zemalja potonuo je u plitkim vodama današnje izraelske obalne zajednice Magan Majkl pre više od 1.200 godina.
Bilo je to otprilike u vreme kada je pretežno hrišćansko Vizantijsko carstvo gubilo kontrolu nad ovim područjem istočnog Mediterana i islamska vlast je širila svoj domet.
Olupina broda, datirana 7. ili 8. vek nove ere, dokaz je da je trgovina sa ostatkom Mediterana i dalje postojala uprkos verskoj podeli, rekla je Debora Cvikel, nautički arheolog sa Univerziteta u Haifi i direktorka iskopavanja.
Istorijski udžbenici nam obično govore da je… trgovina skoro stala. Nije bilo međunarodne trgovine na Mediteranu. Imali smo uglavnom manja plovila koja su plovila duž obale i obavljala kabotažu – rekla je ona.

Ali izgleda da ovo više nije slučaj.
Ovde imamo veliki brodolom, za koji mislimo da je originalni brod bio dugačak oko 25 metara i… natovaren teretom iz celog Mediterana.
Artefakti na palubi pokazuju da je brod pristao na Kipru, u Egiptu, možda u Turskoj i možda čak i do obale Severne Afrike.
Proučavanje je podržano od strane Izraelske naučne fondacije, Fondacije Honor Frost i Instituta za nautičku arheologiju na Teksaškom univerzitetu A&M.
Obala Izraela obiluje brodovima koji su potonuli tokom milenijuma. Olupine su pristupačnije za proučavanje nego drugde na Mediteranu jer je more ovde plitko, a peskovito dno čuva artefakte.
Oluja bi mogla da pomeri pesak i otkrije relikviju, što se desilo sa novim otkrićem u Magan Majklu. Dva ronioca amatera uočila su komad drveta kako viri sa dna i to prijavila nadležnima.
Osam sezona iskopavanja kasnije, Cvikelov tim je mapirao veći deo 20 metara dugog i pet metara širokog drvenog skeleta koji je ostao.
Koristeći podvodne usisivače za čišćenje 1,5 metara peska, pronašli su preko 200 amfora koje su još uvek sadržale sastojke iz mediteranske ishrane, poput ribljeg sosa i raznih maslina, urmi i smokava.
Bilo je oruđa za jedrenje poput užadi i ličnih predmeta poput drvenih češljeva, kao i životinja, uključujući ostatke buba i šest pacova.
Morate biti veoma pažljivi jer su neki ostaci, poput ribljih kostiju, ili pacova, ili koštica maslina, toliko sićušni da se mogu izgubiti u deliću sekunde – rekla je Cvikel.
Neki od tereta su nosili simbole hrišćanske vizantijske crkve, a drugi su imali natpise na arapskom.
Istraživači se nadaju da će pronaći dvoranu za izlaganje broda u celosti javnosti, inače će ga zasuti peskom i ostaviti na dnu mora sa bezbroj drugih olupina.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram
Dnevni Puls/Mediji