Papa potvrdio: Homoseksualnost je greh

Papa pojasnio svoje nedavne komentare koji se odnose na homoseksualnost i greh, rekavši da je samo mislio na zvanično katoličko moralno učenje koje uči da je svaki seksualni čin van braka greh.

A u belešci od petka, papa je podsetio da je čak i to crno-belo učenje podložno okolnostima koje bi mogle potpuno eliminisati greh.

Papa Fransis je prvi put dao komentare u intervjuu 24. januara za Asošijeted pres, u kojem je izjavio da su zakoni koji kriminalizuju homoseksualnost „nepravedni” i da „biti homoseksualac ​​nije zločin”.

Kao što to često čini, Franjo je tada zamislio razgovor sa nekim ko je pokrenuo pitanje zvaničnog učenja crkve, u kome se kaže da su homoseksualni postupci grešni ili „suštinski neuređeni“.

„Dobro, ali prvo hajde da napravimo razliku između greha i zločina“, rekao je Fransis u prividnom razgovoru. „Takođe je greh nedostatak ljubavi jedni prema drugima.

Njegove komentare koji pozivaju na dekriminaciju homoseksualnosti zagovornici LGBTQ-a su pozdravili kao prekretnicu koja će pomoći da se okonča uznemiravanje i nasilje nad LGBTQ osobama. Ali njegovo pozivanje na „greh” pokrenulo je pitanje da li veruje. da je biti gej samo po sebi greh.

Velečasni Džejms Martin, američki jezuita koji vodi Outreach ministarstvo za LGBTQ katolike sa sedištem u SAD, zatražio je od Franje pojašnjenje i odštampao papin rukom pisani odgovor na veb stranici Outreach-a kasno u petak.

Franjo je u svojoj belešci ponovo potvrdio da homoseksualnost „nije zločin“ i rekao da je govorio „kako bi naglasio da kriminalizacija nije ni dobra ni pravedna“.

„Kada sam rekao da je to greh, jednostavno sam mislio na katoličko moralno učenje, koje kaže da je svaki seksualni čin van braka greh“, napisao je Franjo na španskom, podvlačeći poslednju frazu.

Ali, ukazujući na svoj pristup pastoralnoj službi od slučaja do slučaja, Franjo je primetio da čak i to učenje podleže razmatranju okolnosti, „koje mogu umanjiti ili otkloniti grešku“.

On je priznao da je mogao biti jasniji u komentarima za AP. Ali on je rekao da je koristio „prirodni i razgovorni jezik“ u intervjuu koji nije zahtevao precizne definicije.

„Kao što vidite, ponavljao sam nešto uopšteno. Trebalo je da kažem: „To je greh, kao i svaki seksualni čin van braka.“ Ovde se govori o „stvari“ greha, ali mi dobro znamo da katolički moral ne samo da uzima u obzir tu stvar, već i ocenjuje slobodu i nameru i to za svaki greh“, rekao je on.

Oko 67 zemalja ili jurisdikcija širom sveta kriminalizuje sporazumne istopolne seksualne aktivnosti, od kojih 11 može ili zaista izriče smrtnu kaznu, prema The Human Dignity Trust, koji radi na ukidanju takvih zakona. Stručnjaci kažu da čak i tamo gde se zakoni ne primenjuju, oni doprinose uznemiravanju, stigmatizaciji i nasilju nad LGBTQ osobama.

Katoličko učenje zabranjuje gej brakove, smatrajući da je sakrament braka doživotna veza između muškarca i žene. Zabranjuje snošaj za bračne parove i zabranjuje veštačku kontracepciju.

U svom decenijskom pontifikatu, Franjo je podržao to učenje, ali je dosezanje toga do LGBTQ osoba stavio kao prioritet. On je naglasio milosrdniji pristup primeni crkvene doktrine, da prati ljude, a ne da ih osuđuje.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/AP