paranoja-amerikancima-su-sada-i-kineski-kranovi-sumnjivi

Kineski kranovi sad su pod sumnjom jer Pentagon vidi gigantske dizalice koje rade u američkim lukama, uključujući nekoliko transportnih čvorišta koje koristi vojska, kao potencijalnog „trojanskog konja“ kojeg bi Kina mogla koristiti za prikupljanje obaveštajnih podataka o materijalu koji se premešta u i iz zemlje, izvestio je u nedelju Volstrit džurnal.

Peking je odbacio nove američke optužbe kao „paranoju“.

Nakon debakla sa kineskim „špijunskim balonima“, neimenovani „službenici nacionalne bezbednosti i Pentagona“ su, kako se izveštava, skrenuli pažnju na još jedan navodni kineski alat za špijunažu.

Iako novine nisu navele da li je bilo stvarnih slučajeva korišćenja dizalice za špijuniranje, citirale su bivšeg američkog kontraobaveštajnog zvaničnika Bila Evanina koji je izrazio zabrinutost da bi mogao da obezbedi daljinski pristup kako bi se poremetio protok robe.

„Kranovi mogu biti novi Huawei“, rekao je Evanina, misleći na kineskog telekomunikacionog giganta Huawei Technologies, ​​čiji su proizvodi zabranjeni na američkom tržištu zbog sličnih špijunskih problema.

„To je savršena kombinacija legitimnog posla koji se takođe može maskirati kao tajno prikupljanje obaveštajnih podataka.“

Brige o kranovima dolaze nakon prošlomesečnog sukoba između SAD i Kine oko „balona“ na velikim visinama.

Administracija predsednika Džoa Bajdena oborila je navodni špijunski balon kod obale Južne Karoline nakon što je lebdeo zemljom.

Američki zvaničnici optužili su Kinu da koristi takve balone širom sveta kao sredstvo za nadzor.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova negiralo je da je Peking imao bilo kakav takav program i prekorilo Vašington zbog zloupotrebe sile i preterane reakcije na, kako je rekao, civilni vazdušni brod koji je izleteo sa kursa i nehotice ušao u vazdušni prostor SAD.

Prijavljena zabrinutost u vezi sa dizalicama je pokušaj „paranoje“ da se opstruira trgovinska i ekonomska saradnja sa Kinom, rekao je za Volstrit predstavnik kineske ambasade u Vašingtonu.

„Igranje na ’kinesku kartu‘ i iznošenje teorije ’kineske pretnje‘ je neodgovorno i naškodiće interesima samih SAD.“

U pitanju su dizalice kompanije Shanghai Zhenhua Heavy Industries, poznate kao ZPMC. Kompanija je postala glavni igrač na američkom tržištu nudeći visokokvalitetne dizalice po jeftinijim cenama od zapadnih dobavljača.

ZPMC je sarađivao sa majkrosoftom i drugim kompanijama kako bi ponudio automatizovane sisteme koji mogu analizirati podatke u realnom vremenu.

Odbrambeno-obaveštajna agencija Vašingtona saopštila je u poverljivoj proceni iz 2021. da bi Kina potencijalno mogla da poremeti saobraćaj u luci ili da prikupi podatke o vojnoj opremi koja se otprema, saopštio je Volstrit.

Američki zvaničnici za nacionalnu bezbednost su poslednjih godina izrazili zabrinutost zbog druge opreme kineske proizvodnje, kao što su sistemi za pregled prtljaga i električni transformatori. Predlog zakona koji je Kongres usvojio u decembru naložio je istraživanje o tome da li kranovi strane proizvodnje u američkim lukama predstavljaju bezbednosne rizike.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/WSJ