parlament-ugande-usvojio-izmene-zakona-o-zabrani-lgbtq

Parlament Ugande usvojio je u utorak izmenjenu verziju kontroverznog zakona protiv LGBTQ+ osoba 2023.

Prema novom predloženom zakonu, homoseksualno ponašanje će i dalje biti protivzakonito, ali identifikovanje kao homoseksualno bez vođenja homoseksualnih radnji neće biti zabranjeno.

Predlog zakona, međutim, zadržava svoje ekstremne elemente, uključujući smrtnu kaznu za „otežanu homoseksualnost“, koja uključuje seks sa maloletnikom, seks HIV pozitivne osobe i incest.

Predlog zakona, koji je prvobitno predlagao 20 godina zatvora za čak i identifikaciju kao LGBTQ+, ugandski predsednik Joveri Museveni vratio je u parlament krajem aprila.

Museveni je zatražio od poslanika da preispitaju i razjasne određene aspekte zakona.

Novi zakon je napravio amandmane kako bi se napravila razlika između onih koji se identifikuju ili izgledaju kao LGBTQ+ i onih koji se stvarno bave homoseksualnim činovima.

Istopolni odnosi su već nezakoniti u Ugandi i garantuju maksimalnu kaznu doživotnog zatvora.

Predlog zakona je ranije predlagao zatvaranje onih koji se identifikuju kao LGBTQ+, ali sada se navodi da oni koji ne postupaju po svojoj „devijantnoj sklonosti“ neće biti kažnjeni zakonom.

Zakon i dalje ostaje restriktivan

Poslanici su se takođe složili sa predloženim amandmanom koji bi promenio uredbu zakona o „dužnosti prijavljivanja“ dela homoseksualizma.

Prema izmenjenom zakonu, pojedinci su sada zakonski obavezni da prijave takva dela samo ako su „protiv dece i ugroženih ljudi“, potvrdila je u parlamentu zakonodavac Robina Gureme Rvakojo.

Pročitajte još:

Kazna za neprijavljivanje je novčana ili kazna zatvora od šest meseci, navodi se u predlogu zakona.

Samo jedan poslanik, Fok Odoi-Oivelovo, izjasnio se u utorak u parlamentu protiv zakona o borbi protiv homoseksualizma 2023, opisujući ga kao kršenje ljudskih prava.

Predlog zakona će sada biti vraćen predsedniku Museveniju koji će odlučiti da li da ga potpiše ili stavi veto.

Naučnici i akademici pozvali su Musevenija da stavi veto na zakon, koji su naširoko osudile zapadne zemlje i organizacije za ljudska prava.

Ali ugandski lider se ne protivi zakonu i planira da ga uskoro potpiše, saopštila je prošlog meseca vladajuća stranka u zemlji, Nacionalni pokret otpora (NRM).

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji