Pol Kiting: Kupovina američkih podmornica najgori aranžman u istoriji

Kupovina nuklearnih podmornica koje su dizajnirale SAD da bi se „porinule“ u blizini Kine nije način da se odbrani zemlja, rekao je Pol Kiting.

Bivši australijski premijer Pol Kiting kritikovao je aktuelnu vladu zbog njenog odobravanja bezbednosnog aranžmana AUKUS-a i kupovine američkih podmornica. To ne pomaže u zaštiti zemlje i uvlači je u pokušaj SAD da sačuva svoju hegemoniju obuzdavanjem Kine, tvrdi on.

Kiting, koji je predsedavao australijskom vladom 1990-ih, ponovio je svoje negativno mišljenje o kupovini plovila na nuklearni pogon klase Virdžinija.

On je kupovinu američkih podmornica označio kao „najgoru međunarodnu odluku“ laburističke australijske vlade od regrutacije u Prvom svetskom ratu. Obraćajući se u sredu novinarima Nacionalnog pres kluba Australije kako bi izneo argumente za svoju poziciju, dodao je „to mora da je najgori dogovor u celoj istoriji.”

Premijer Entoni Albanez zvanično je potvrdio kupovinu u ponedeljak tokom posete Kaliforniji, gde je njega i britanskog premijera Rišija Sunaka ugostio američki predsednik Džo Bajden u pomorskoj bazi. Plan je prvi put objavljen 2021. godine, kada je Kiting razbio tadašnju konzervativnu vladu u Kanberi.

Figure u britanskoj vladi su „tražile okolo u potrazi za naivčinama“, rekao je oštro čuveni australijski političar za uvod u najavu pre dve godine. „I našli su – fuj! – evo gomile susretljivih ljudi u Australiji.” Albanska vlada je bila jednako željna da unapredi dogovor, dodao je on.

Australijska kraljevska mornarica dobija do pet jurišnih podmornica iz SAD-a, a možda će izgraditi još tri uz pomoć Velike Britanije. Procenjuje se da će ugovor koštati 360 milijardi australijskih dolara (240 milijardi dolara).

Uz tu investiciju, Australija bi umesto toga mogla imati 40 do 50 dizel-električnih podmornica domaće proizvodnje Collins, predložio je Kiting. Dizajnirani su da patroliraju australijskim obalama, a ne da sprovode dugačke misije, poput plovila na nuklearni pogon.

Veća flota bi bila daleko bolja u zaštiti Australije od moguće invazije, koja bi zahtevala „armadu vojnih brodova“  da bi stigla do njene obale, veruje on. U međuvremenu, nuklearne podmornice bi bile poslate na kinesku obalu kako bi potencijalno učestvovale u američko-kineskom sukobu, sugerisao je bivši premijer.

„Čudan je način da branite Australiju da vaše podmornice potonu na kineskom kontinentalnom pojasu jureći kineske podmornice“, razmišljao je Kiting.

„Mi smo deo (američke) politike obuzdavanja Kine“, dodao je on. „Radi se samo o jednoj stvari: održavanju strateške hegemonije SAD u jugoistočnoj Aziji.

Političar je odbacio kao „smeće“ ideju da Kina pre svega predstavlja vojnu pretnju Australiji i osramotio nacionalne novinare koji to prodaju.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT