Poljska je započela program distribucije tableta joda radnicima hitne pomoći i onima koji prve reaguju, počevši od regionalnih vatrogasnih jedinica, koje zauzvrat mogu da ih predaju opštoj populaciji u slučaju moguće radioaktivne katastrofe u najvećoj evropskoj nuklearnoj elektrani.
Zamenik poljskog ministra prvi je najavio plan u četvrtak, upozoravajući na mogućnost opasnog radioaktivnog izlaganja usred nastavka borbi u susednoj Ukrajini, gde se tehničari u nuklearnoj elektrani Zaporožja i dalje bore da održe mere zaštite.
Nakon medijskih izveštaja o borbama u blizini nuklearne elektrane Zaporožje, odlučili smo… unapred da preduzmemo zaštitne mere za distribuciju joda – rekao je poljski zvaničnik Blažej Pobozi u emisiji nacionalnog radija.
Želeo bih da uverim sve građane da su to rutinske, preventivne akcije koje treba da nas zaštite u slučaju situacije koja… nadam se da se neće desiti.
Tablete joda mogu pomoći u zaštiti od stanja povezanih sa radioaktivnim izlaganjem, kao što je rak štitne žlezde.
Fabrika je trpela često presecane kablove za napajanje, nakon što je više puta uklanjana sa nacionalne električne mreže i vraćana na rezervne mere, usred granatiranja u toj oblasti.
Obe strane su nastavile da krive drugu za pogoršanje uslova rada, što je ranije ovog meseca dovelo do toga da su operateri elektrane iz velike opreznosti skinuli šesti reaktor sa mreže dok je dalekovod obnavljan nakon požara.
Ranije ovog meseca, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je rekao: „Zbog ruskih provokacija, Zaporoška fabrika je na korak od radijacijske katastrofe“.
Nekoliko zvaničnika IAEA je i dalje prisutno na lokaciji, a nuklearni nadzor UN-a govori o implementaciji planova za uspostavljanje „zone zaštite nuklearne sigurnosti i sigurnosti“ oko elektrane.
Učinjeni su različiti pokušaji da se modeluje uticaj potencijalnih padavina radijacije u centru Zaporožja…
This map shows the potential radiation fallout from a Zaporizhzhia nuclear plant disaster pic.twitter.com/ZBzwIjlzjP
— Samuel Ramani (@SamRamani2) August 18, 2022
Ispod je pregled vremenske linije događaja zasnovan na ukrajinskom regionalnom izveštavanju:
- Rusija je zauzela Černobiljsku elektranu početkom specijalne vojne operacije, 4. marta je zauzela Zaporožsku elektranu. Sredinom marta ruske snage detonirale su municiju na teritoriji ZNPP.
- Energoatom je 15. jula izvestio da je Rusija rasporedila nekoliko raketnih sistema na teritoriji ZNPP.
- Misija Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) stigla je 1. septembra u ZNPP.
- Rafael Grosi, generalni direktor IAEA, je 2. septembra potvrdio da će dva predstavnika organizacije ostati u ZNPP nakon završetka misije.
- Dana 5. septembra, četiri od šest inspektora IAEA završila su inspekciju postrojenja i napustila ZNPP. Dva radnika IAEA ostala su u elektrani.
- Dana 5. septembra, kao posledica požara izazvanog granatiranjem ZNPP, isključena je poslednja linija koja povezuje ZNPP i Termoelektranu Zaporožja sa električnom mrežom Ukrajine.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram
Dnevni Puls/Mediji