poljska-trazi-od-gradjana-da-manje-peru-odecu

Poljska domaćinstva su opomenuta od strane nacionalne elektroprivredne kompanije da smanje korišćenje mašina za pranje veša i električnih grejnih tela uveče, kako bi izbegli naprezanje u snabdevanju strujom. Kako se EU prilagođava životu bez ruskog gasa, slične savete su dale i druge države.

PSE, državna firma i jedini operater poljske nacionalne mreže, odredila je od 18 do 21 sat „visoke energetske sate“, navodi se na svojoj veb stranici.

Kompanija na svom sajtu objašnjava da sa zalihama energije koje su im „veoma oskudne“, kao i sa povećanom potražnjom u toku tih sati primorava mrežu da „radi najvećim kapacitetom“ i sa elektranama na ugalj koji su najnepovoljniji za životnu sredinu.

Da bi se smanjilo opterećenje, sajt PSE traži od domaćinstava da isključe nepotrebno osvetljenje, smanje temperaturu električnih grejnih tela i izbegavaju upotrebu „energetski intenzivnih uređaja“ kao što su mašine za pranje veša, čajnici, mikrotalasi i rerne u to vreme.

Savet PSE je najnoviji pokušaj poljske vlade da smanji potrošnju energije svojih građana od kada je Varšava uvela sankcije Moskvi i sama sebi prekinula uvoz ruske energije.

Pre početka vojne operacije Moskve u Ukrajini prošlog februara, Poljska je uvezla 46% svog gasa, 65% svoje nafte i 15% svog uglja iz Rusije, prema podacima Forum Energii, poljskog trusta mozgova.

Varšava je bila jedan od najvatrenijih pobornika Kijeva u Evropi i bila je jedna od prvih koja je zabranila uvoz ruskih fosilnih goriva.

Poljska ministarka za klimu i životnu sredinu Ana Moskva tvrdila je tada da je „Poljska energetski bezbedna zemlja, koja ne mora i neće podleći ucenama gasa od strane Rusije“.

Međutim, cene energije za domaćinstva u Poljskoj su se udvostručile između februara i septembra prošle godine pre nego što je vlada intervenisala u oktobru da ograniči cene.

Ipak, kada je država apsorbovala troškove, inflacija je dostigla 16-godišnji maksimum od 18,4% prošlog meseca, prema državnim podacima.

Poljska državna železnička kompanija podigla je cene u januaru kako bi uračunala veće troškove energije, dok su lokalne vlasti isključile uličnu rasvetu i rano tokom zime zatvarale javne zgrade.

Pokušaji Poljske da ograniči potrošnju energije ogledaju se u drugim zemljama EU.

U Nemačkoj, koja je do pre prošle godine u velikoj meri zavisila od ruskog gasa, građanima je savetovano da se manje tuširaju i smanje termostate. U Francuskoj, političari su poručili javnosti da obuče težu odeću i prihvati energetsku „prisebnost“.

Širom EU, nedostatak energije je pogoršan prelaskom na manje pouzdane zelene izvore energije.

U Irskoj, gde je prošle godine trećina električne energije u zemlji proizvela vetar, građanima se trenutno savetuje da izbegavaju korišćenje uređaja koji su željni struje osim ako vetar ne duva napolju, kako bi državne turbinske farme mogle da podnesu potražnju.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji