Povećan broj napada iz vatrenog oružja na tlu Evropskog kontinenta

Amerika je poznata po velikom broju pucnjava, a sad se broj napada iz vatrenog oružja povećava i na tlu Evropskog kontinenta.

Gde se na mapi nalazi najveći broj napada u Evropi?

U SAD je došlo do još jedne pucnjave, ovog puta na paradi četvrtog jula u predgrađu Čikaga, u kojoj je šest ljudi poginulo, a desetine ranjeno. Samo dan ranije, i Evropu je potreslo nasilje iz vatrenog oružja kada je muškarac ubio tri osobe i ranio još četiri u tržnom centru u Kopenhagenu u Danskoj.

Iako se pucnjave daleko ređe dešavaju na tlu Evropskog kontinenta, one se ipak dešavaju povremeno.

Prema najnovijim dostupnim podacima Instituta za zdravstvenu metriku i procenu (IHME), Albanija je zabeležila najgoru stopu nasilja iz vatrenog oružja u 2019. godini sa 1,39 smrtnih slučajeva usled nasilja iz vatrenog oružja te godine na 100.000 ljudi.

Sledila je Crna Gora sa stopom od 0,99 umrlih i Severna Makedonija sa 0,98 umrlih.

Iako su ove brojke visoke po evropskim standardima, one su bile znatno niže od stope od 4,12 smrtnih slučajeva na 100.000 stanovnika, koja je utvrđena u SAD.

Kako pokazuju podaci IHME-a, zemlje članice EU beleže nižu stopu ubistava vatrenim oružjem od mnogih drugih regiona širom sveta.

Smrtonosno nasilje oružjem dostiglo je vrhunac u Evropskoj uniji 1990-ih, a došlo je do pada između 2.000 i 2012. godine, prema projektu TARGET, značajnom izveštaju Flamanskog instituta za mir.

List napominje da su stope prestale da opadaju otprilike u to vreme, nakon čega su u nekim slučajevima ostale na prilično nivou, a u drugim počele da rastu.

Autori izveštaja identifikuju dva hitna pitanja kada je reč o oružju u Evropi, prvo je 3-D štampanje vatrenog oružja, a drugo, DarkVeb.

3-D štampanje je doprinelo stvaranju „pušaka duhova“, a prema projektu TARGET, u nekim slučajevima je povezano sa desničarskim ekstremizmom.

DarkVeb, s druge strane, postavlja izazove praćenja i praćenja onlajn kupovine vatrenog oružja.

Iz ova dva razloga, pristup vatrenom oružju je olakšan u regionu, uključujući i one koji nemaju kriminalne veze.

Autori izveštaja zaključuju:

Višestrani fenomen trgovine vatrenim oružjem tako utiče na nasilje oružjem na različite načine. Njegov uticaj je najjasnije očigledan u kriminalnim kontekstima gde povećana dostupnost vatrenog oružja može brzo i drastično da promeni miran kurs jedne zemlje.

Holandija i Švedska su dve evropske zemlje koje su, prema izveštaju, doživele promenu u nasilju vatrenim oružjem u vezi sa kriminalnim aktivnostima poslednjih godina, navodeći pucanje na novinara Petera R. Vriesa usred Amsterdama 15. jula 2021. je samo jedan takav slučaj.

Infographic: Mapping Europe's Gun Deaths | Statista Izvor mape: Statista

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: Statista