Predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva otputovao je u utorak u zvaničnu posetu Kini, gde ima za cilj da ubedi predsednika Si Đinpinga da formira grupu nacija koja će posredovati u okončanju situacije u Ukrajini.
Lulina poseta, odložena od marta iz zdravstvenih razloga, ima za cilj da resetuje odnose sa najvećim brazilskim trgovinskim partnerom posle ledene četiri godine pod njegovim prethodnikom Žairom Bolsonarom.
Lula takođe nastoji da vrati Brazil na međunarodnu scenu nakon perioda relativne izolacije od strane Bolsonara, koji je odbacio tradicionalnu ulogu svoje zemlje u multilateralnim forumima i izazvao kritike da ne štiti amazonsku prašumu.
Kada se u petak sastane sa Sijem, Lula je rekao da će predložiti predlog za posredovanje u mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine, inicijativu koju je među zapadnim liderima pozdravio samo francuski predsednik Emanuel Makron.
„Uveren sam da i Ukrajina i Rusija čekaju da neko drugi kaže ’Hajde da sednemo i razgovaramo‘“, rekao je Lula novinarima prošle nedelje.
Lula je sugerisao da bi mirovno rešenje moglo biti povratak novonapadnute teritorije, ali ne i Krima, opcija koju je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potpuno odbacio.
Da bi njegova inicijativa napredovala, Luli je potrebna Kina da pošalje poruku Rusiji, rekao je evropski diplomata u Braziliji.
„Lula zna da je Kina jedina zemlja koju će Rusija slušati“, rekao je diplomata, želeći da ostane anoniman, i dodao: „Ljudi čekaju da vide da li će dobiti neku pažnju od drugih zemalja, poput Francuske i Nemačke“.
Lulin savetnik za spoljnu politiku Celso Amorim doleteo je u Moskvu u martu kako bi podstakao mirovne pregovore, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov posetiće Braziliju 17. aprila.
Pročitajte još:
- Izdavao lekove da bi imao seks sa pacijentima i postao popularan na društvenim mrežama
- Protivvazdušna odbrana poslata Ukrajini smrtonosna pretnja za civilne avione?!
- SZO se „pohvalila“ prvom ljudskom žrtvom ptičijeg gripa
Pre dolaska u Peking, Lula će posetiti Šangaj kako bi prisustvovao inauguraciji bivše brazilske predsednice Dilme Rusef na mesto šefa Nove razvojne banke koju je 2014. godine osnovala grupa velikih ekonomija BRIKS-a: Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika.
Lulin put u Kinu prvobitno je bio zakazan za poslednju nedelju marta, ali je odložen pošto je dobio upalu pluća.
„Činjenica da će predsednik Lula predvoditi veliku delegaciju u Kini, državnu posetu ubrzo nakon njegovog oporavka u potpunosti odražava veliki značaj koji Kina i Brazil pridaju ovoj poseti i razvoju bilateralnih odnosa“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin u utorak.
U Kini predsednik Brazila stiže sa delegacijom od osam ministara, uključujući ministarku životne sredine Marinu Silvu, i pet guvernera iz severoistočnih brazilskih država, uključujući Baiju, gde kineski konzorcijum gradi most koji obara rekord.
Oko 20 sporazuma koji će biti potpisani uključuju stvaranje šestog satelita u zajedničkom programu započetom 1988. godine, koji će se koristiti za praćenje Amazona, saopštilo je brazilsko ministarstvo spoljnih poslova.
Brazil takođe očekuje da Kina uspostavi fond za pomoć u obnavljanju šuma i održivom razvoju u Brazilu, uključujući proizvodnju zelenog vodonika, rekao je Silva Rojtersu.
Brazilski proizvođač aviona Embraer SA mogao bi da potpiše ugovor o prodaji 20 komercijalnih aviona kineskoj avio-kompaniji, rekle su dve osobe upoznate sa ovim pitanjem, čime bi se okončao nedostatak novih poslova kompanije u Kini od zatvaranja zajedničkog preduzeća 2016. u fabrici u Harbinu.
Kina je pretekla Sjedinjene Države kao najveći trgovinski partner Brazila 2009. godine i glavno je tržište za brazilsku soju, rudu gvožđa i naftu.
Brazil je sada najveći primalac kineskih investicija u Latinskoj Americi, vođen potrošnjom na visokonaponske dalekovode i proizvodnju nafte.
Tokom predsedavanja Bolsonara, mnoge kineske kompanije su pauzirale planove sa saveznom vladom i umesto toga nastavile sa poslovima sa državnim vladama, posebno na manje bogatom severoistoku gde je Lulina radnička partija najjača.
Do 2021. godine, investicije kineskih kompanija u Brazilu su se oporavile na nivo iz 2017. godine, prema podacima Kinesko-brazilskog poslovnog saveta, koji predviđa stabilan rast u narednim godinama.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji