Protesti u Nemačkoj zbog politike Olafa Šolca

Demonstranti u bavarskom gradu Nirnbergu osudili su odluku kancelara Olafa Šolca da Kijev snabdeva teškim naoružanjem.

Nekoliko stotina ljudi marširalo je u ponedeljak bavarskim gradom Nirnbergom, protestujući protiv poteza Berlina da Ukrajini obezbedi teško naoružanje, uključujući tenkove Leopard 2. Učesnici su izrazili zabrinutost da bi Nemačka zbog toga mogla da bude uvučena u masivni rat sa Rusijom.

Snimci koje je snimila RT-ova video agencija Ruptly prikazuju demonstrante kako uzvikuju slogane i udaraju u bubnjeve. Na jednom od transparenta uhvaćenih kamerom je pisalo „Mi smo crvena linija“.

Policija je posmatrala događaj, nije bilo izveštaja o sukobima ili hapšenjima.

U razgovoru za Ruptly, jedan od demonstranata je rekao da „Ukrajina neće moći da plati“ oružje koje je obezbedio Zapad. On je tvrdio da su Nemci ti koji će morati da uzmu račun.

„Ako se mi Nemci umešamo u rat, a ja lično nemam rat sa Rusijom, onda je za nas Nemce, na osnovu istorije, to najgori znak koji možemo da pošaljemo“, rekao je čovek za Ruptly.

Prema demonstrantu, „nikakav rat ne sme da ide kroz Nemačku, ni isporukom oružja, ni bilo čega drugog, jer će u suprotnom Nemačka ponovo biti usred njega“. Ovo poslednje, tvrdi on, je upravo ono što „Amerika želi“.

Drugi demonstrant je požalio da „ako se stvari ovako nastave“ Nemačka može da uđe u „treći svetski rat“.

Marš je usledio nekoliko dana nakon odluke kancelara Olafa Šolca, koji je objavio svoju odluku prošle srede da isporuči četrnaest tenkova Leopard 2A6 iz nemačkih zaliha u Kijev. Berlin je takođe rekao da će ovlastiti druge zemlje koje poseduju hardver da učine isto.

Ovo saopštenje označilo je veliki zaokret Nemačke, koja je mesecima odbijala da Ukrajini da tenkove, navodeći rizik od nekontrolisane eskalacije.

Poslednjih nedelja, međutim, pritisak na Berlin je rastao i od strane SAD i nekih drugih članica NATO-a, poput Poljske. Prošlog četvrtka, nemački ministar odbrane Boris Pistorijus je otkrio da se očekuje da nemački oklop u Ukrajinu stigne već krajem marta. U međuvremenu, Šolc je, komentarišući odluku, objasnio da je cilj Berlina u toj istočnoevropskoj zemlji da osigura da Rusija „ne uspe da promeni granice silom“.

Sekretar za štampu Kremlja Dmitrij Peskov je zauzvrat okarakterisao odluku da se Ukrajini isporuče tenkovi zapadne proizvodnje koju su donele Nemačka, SAD i Velika Britanija kao „direktnu umešanost“ NATO-a u sukob. U odvojenom saopštenju, zvaničnik je upozorio da će Šolcov najnoviji potez „ostaviti trag“ na rusko-nemačke odnose koji su već na niskoj tački. Peskov je, međutim, tvrdio da NATO „očigledno precenjuje potencijal koji će (hardver zapadne proizvodnje) dodati ukrajinskoj vojsci“.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT