У свету оптерец́еном сукобима и природним катастрофама, број људи који су напустили своје домове и потражили склониште у својим земљама достигао је рекордну вредност од близу 60 милиона до краја прошле године, према новим подацима.
Катастрофе, укључујуц́и временске прилике као што су циклони и поплаве у Азији, као и дуготрајни сукоби у местима као што су Сирија, Авганистан и Етиопија, били су фактори иза високог нивоа нових расељења прошле године, према извештају који је саставио Центар за прац́ење интерног расељења са седиштем у Женеви ( ИДМЦ).
Свет се распада, превише земаља се распада – рекао је Јан Егеланд, генерални секретар Норвешког савета за избеглице који је основао ИДМЦ 1998. да документује расељене људе које је како он каже – били невидљиви.
2021. је била, као што смо овде документовали, веома суморна година, а 2022. се показује да постаје још гора – рекао је он, додајуц́и да ц́е ситуација у Украјини ове године довести до новог рекорда.
Укупно је 59,1 милион људи живело у расељеним условима на крају прошле године у поређењу са 55 милиона људи 2020. године, показао је годишњи извештај.
Еуростат: Број људи који је ушао у ЕУ илегално скочио за 22% у 2021.
Земље са највец́им бројем расељених су Сирија, Демократска Република Конго, Колумбија, Авганистан и Јемен, наводи се у саопштењу.
Извештај не рачуна избеглице, људе који беже у друге земље, иако често постоји корелација између унутрашњих и прекограничних трендова.
То је осуђујуц́а оптужница за недостатак способности света за превенцију и решавање сукоба – рекао је Егеланд новинарима ове недеље.
Рекао је да је „нервозан“ због украјинске кризе која преусмерава средства помоц́и са других локација, рекавши да неке земље користе своје буџете за помоц́ да помогну украјинским избеглицама.
То значи да ц́е иц́и доле, новац који имамо за остатак света – рекао је он.
Ситуација у Украјини такође повец́ава трошкове помоц́и за расељена лица јер је повисио цене хране и горива, рекао је он.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер