rusija-upozorava-sjedinjene-drzave

Rusija je u ponedeljak upozorila Sjedinjene Države da bi poslednji preostali stub bilateralne kontrole nuklearnog naoružanja mogao da istekne 2026. godine bez zamene zbog, kako je rekla, napora SAD da nanesu „strateški poraz“ Moskvi u Ukrajini.

I Rusija i Sjedinjene Države i dalje imaju ogromne arsenale nuklearnog oružja koje je trenutno delimično ograničeno Novim ugovorom START iz 2011. godine, koji je 2021. produžen do 2026. godine.

Šta dolazi posle 4. februara 2026, međutim, nije jasno, iako je Vašington nagovestio da želi da postigne naknadni sporazum sa Rusijom.

Upitan da li Moskva može da zamisli da nema sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja posle 2026. godine, zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je novoj državnoj agenciji RIA: „Ovo je sasvim moguć scenario“.

Rjabkov, najviši ruski diplomata za kontrolu naoružanja, rekao je da su Sjedinjene Države poslednjih godina ignorisale interese Rusije i da su demontirale većinu arhitekture kontrole naoružanja.

„Novi START bi mogao postati žrtva ovoga“, rekao je Rjabkov za RIA. „Spremni smo za takav scenario.“

Njegove izjave predstavljaju upozorenje Vašingtonu da bi njegova stalna vojna podrška Ukrajini mogla da poništi konačni veliki posthladnoratovski bilateralni sporazum o kontroli naoružanja s Rusijom.

Sjedinjene Države su isporučile više od 27 milijardi dolara bezbednosne pomoći Ukrajini otkako je Rusija započeka specijalnu vojnu operaciju, uključujući preko 1.600 protivvazdušnih raketnih sistema Stinger, 8.500 protivtenkovskih raketnih sistema Džavelin i preko milion artiljerijskih granata od 155 mm.

„Celokupna situacija u sferi bezbednosti, uključujući kontrolu naoružanja, držana je kao talac američke linije nanošenja strateškog poraza Rusiji“, rekao je Rjabkov.

Tome ćemo se odupreti na najjači mogući način koristeći sve metode i sredstva koja su nam na raspolaganju.

Pregovori između SAD i Rusije o obnavljanju inspekcija u skladu sa novim sporazumom START prekinuti su u poslednjem trenutku u novembru 2022. Strane se nisu dogovorile o vremenskom okviru za nove razgovore.

Rusija i Sjedinjene Države, koje su tokom Hladnog rata bile ograničene spletom sporazuma o kontroli naoružanja, i dalje zajedno čine oko 90% svetskih nuklearnih bojevih glava.

Sjedinjene Države su u svom pregledu nuklearnog položaja iz 2022. navele da Rusija i Kina proširuju i modernizuju svoje nuklearne snage i da će Vašington slediti pristup zasnovan na kontroli naoružanja kako bi sprečio skupe trke u naoružanju.

Novi sporazum START ograničio je obe strane na 1.550 bojevih glava na raspoređene interkontinentalne balističke rakete, podmorničke balističke rakete i teške bombardere.

Obe strane su ispunile centralne granice do 2018.

„Istek Ugovora bez naknadnog sporazuma ostavio bi Rusiji slobodu da širi strateške nuklearne snage koje su sada ograničene, kao i nove interkontinentalne i regionalne sisteme koji trenutno nisu ograničeni Ugovorom“, navodi se u američkom nuklearnom sektoru..

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji