sad-autorska-prava-i-ai

Američka kancelarija za autorska prava nedavno je izdala nove smernice o vlasništvu nad radovima generisanim veštačkom inteligencijom(AI), posebno u kontekstu sve veće upotrebe ChatGPT-a, modela jezika veštačke inteligencije.

U novom uputstvu se navodi da će se vlasništvo nad takvim radom procenjivati od slučaja do slučaja.

Prema Zavodu za autorska prava, odluka o tome da li delo koje je generisala veštačka inteligencija može biti zaštićeno autorskim pravima zavisiće od toga da li su doprinosi veštačke inteligencije rezultat „mehaničke reprodukcije“ ili autorove „sopstvene originalne mentalne koncepcije“.

Drugim rečima, ako je veštačka inteligencija samo replicirala već postojeći materijal bez ikakvog novog kreativnog inputa korisnika, neće se smatrati za zaštitu autorskih prava. Međutim, ako je veštačka inteligencija generisala novi materijal koji odražava kreativni doprinos korisnika, onda može da ispunjava uslove za zaštitu autorskih prava.

Agencija je pojasnila da ako korisnik odabere ili uredi materijal generisan veštačkom inteligencijom na dovoljno kreativan način da postane originalno delo, takvo delo može biti zaštićeno autorskim pravima.

Međutim, ako je veštačka inteligencija proizvela složena dela kao odgovor, onda se to ne bi smatralo materijalom zaštićenim autorskim pravima jer su „tradicionalni elementi autorstva“ određeni i izvedeni tehnologijom.

Šira Perlmuter, direktorka Kancelarije za autorska prava, naglasila je da je obim ljudske kreativne kontrole nad izražavanjem dela ono što je na kraju važno. Kancelarija će proceniti svaki slučaj na osnovu ljudske uključenosti u kreativni proces i doprinosa veštačke inteligencije u radu.

Ovo novo uputstvo Zavoda za autorska prava je odgovor na iznenadnu popularnost generativne AI tehnologije.

Ona naglašava potrebu za jasnim i sveobuhvatnim propisima o sadržaju generisanom veštačkom inteligencijom i zakonu o autorskim pravima.

Međutim, ova tema ostaje složena oblast prava intelektualne svojine koja se brzo razvija i nejasno je kako će se njome baviti u budućnosti.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji