Koncept postojanja paranormalnih aktivnosti je intrigantna misao za mnoge ljude. Sa toliko neprirodnih incidenata o kojima se izveštava koji su direktno povezani sa opsednutošću demonima, važno je otkriti istinu.
Jedan takav slučaj opsednutosti demonima, označen u analima istorije kao posebno zbunjujuća epizoda, je demonska opsednutost Džordža Lukinsa, stekao je neslavnu popularnost u Engleskoj 1778.
Misteriozni slučaj Džordža Lukinsa, šta se tačno dogodilo, u jednom od najčudnijih slučajeva o opsednutosti demonima ikad zabeleženim.
Gde je sve počelo
Sveštenik Džozef Isterbruk bio je anglikanski vikar u crkvi Temple u Bristolu, u Engleskoj, kada je naišao na jedan od najkontroverznijih slučajeva u svojoj svešteničkoj karijeri. 31. maja 1778. došao mu je član njegove parohije sa sasvim neprirodnom molbom. Sara Baber, njegova parohijanka, nedavno je bila u poseti obližnjem gradu Jatonu, u Somersetu, i videla čoveka koji je bio u neobjašnjivom stanju.
Ona je izjavila da je čovek bio krojač u četrdesetim godinama i da se zvao Džordž Lukins. Prema njenoj izjavi, Lukins je svakodnevno doživljavao napade, koje su karakterisali određeni događaji. Jedna od najvažnijih karakteristika njegovih napada je to što je pevao i vrištao glasno menjajući zvukove.
Neki od zvukova koje je proizvodio tokom tih čudnih epizoda, nisu ni približno podsećali na neku vrstu ljudskog glasa. Očigledno, Džordž Lukins je takođe na vrlo agresivan način psovao i izgovarao najgnusnije reči. Najvažnije od svega, Lukins je takođe rekao da mu lekari nisu mogli pomoći kada je u stanju transa.
Sara Baber je živela u Jatonu mnogo godina pre incidenta i stekla je drugačiji utisak o Džordžu Lukinsu. Ona je potvrdila da je Lukins bio religiozan čovek koji je redovno išao u crkvu i da je bio percipiran kao dobar čovek u društvu. Međutim, sva ova dobrota Džordža Lukinsa je očigledno stavljena na iskušenje kada su njegovi napadi počeli pre skoro 18 godina.
Prilično dugo pod opsednutošću demonima, zar ne? Sama pomisao na demonsku opsednutost može da naježi kičmu, a evo čoveka, koji je očigledno patio od zlih duhova u telu skoro dve decenije. Šta se dešavalo?
Šamar propasti
Postoji mnogo suprotstavljenih izveštaja o razlozima opsednutosti Džordža Lukinsa demonima. Njegova porodica ga je vodila kod nekoliko lekara, da bi se razočarala kada nisu mogli da shvate razlog njegovih zastrašujućih epizoda, uprkos svim njihovim naporima.
Čak je preporučeno da se Lukins posmatra tokom 18-mesečnog boravka u bolnici Sent Džordž u Londonu.
Međutim, napadi nisu nestali, a tračevi u njegovoj lokalnoj zajednici ubrzo su ga označili kao prokletog, opčinjenog ili opsednutog demonom.
Kao i svi drugi, i sam Džordž Lukins je bio potpuno zapanjen razlozima svojih napada. Prema svedočenju Lukinsa, zaposednutost je počela kada je jednog Božića igrao ulogu u predstavi. U to vreme mladi Džordž Lukins se probijao ulicama kada je doživeo da ga je neko tako ošamario da je pao u nesvest na putu.
Šamar, kako ga mnogi nazivaju i „božanskim šamarom“, takođe se pripisuje tome što je u to vreme konzumirao alkohol, tvrde ljudi koji su ga poznavali. Ubrzo nakon incidenta sa šamarom, Lukins je počeo da pokazuje abnormalno ponašanje kao što su napadi sa čudnim zvukovima lajanja i vrištanja. Najizrazitiji vrhunac Lukinsovog ponašanja bilo je neobjašnjivo i snažno trzanje njegove desne ruke.
Nije prošlo mnogo vremena pre nego što je Džordž Lukins počeo da deli uverenje lokalne zajednice da je proklet.
Sam Džordž Lukins je dalje tvrdio da ga je zaposelo čak sedam demona. Lukins je takođe tvrdio da će za uklanjanje sedam demona biti potrebno sedam sveštenika. Na osnovu svih ovih događaja, Sara Baber je pristupila sveštenik Isterbruku, koji je odmah napravio aranžmane za dovođenje Džordža u Bristol.
Egzorcizam Džordža Lukinsa
Sveštenik Isterbruk je direktno pregledao Džordža Lukinsa po njegovom dolasku u Bristol. Isterbruk, zajedno sa svojim kolegama koji su se okupili da pregledaju Lukinsa, bili su iznenađeni stvarima koje su videli. Zvuci i izrazi koje je Lukins pokazivao, zajedno sa neobjašnjivim grčevima i agresijom, naveli su sveštenika Isterbruka i neke od njegovih kolega da poveruju da je reč o stvarnom slučaju opsednutosti demonima. Međutim, druge kolege Isterbruka bili su skeptičniji prema Džordžu da je opsednut nekim demonskim entitetom.
Sveštenik Isterbruk je tražio pomoć od metodističkih sveštenika u toj oblasti da se pomole za Lukinsa i pomognu mu da izvrši egzorcizam, kao što su sveštenici Džon Volton i Džon Vizli. Isterbruk je takođe objavio izveštaj o egzorcizmu u Bristol Gazeti, lokalnim novinama, u pokušaju da ućutka sve glasine o tom događaju.
U izveštajima se navodi da je Džordž Lukins tvrdio da je on đavo i da je pokazivao nasilne napade besa dok je pevao obrnutu verziju Te Deum.
Metodistički egzorcizmi su na mnogo načina ličili na katoličke, sa ritualima uključujući naredbe i zakletve da demon ode. Molitve i himne su morale da prate zapovesti, a proces se završavao izgonom demona upotrebom trojične formule (izgovorena fraza „u ime Oca i Sina i Svetoga Duha“).
Džordž Lukins posle egzorcizma
Nakon što su sveštenici naredili demonu da napusti Džordžovo telo i vrati se u pakao, činilo se da se vratio u normalu.
U izveštajima Isterbruka stoji da je uzvikivao hvalu Gospodu Isusu i čitao Gospodnju molitvu. On je izrazio zahvalnost sveštenstvu na uloženom trudu.
Ono što je interesantno u vezi sa ovim slučajem je da ovo prepričavanje koje je ponudio Isterbruk izgleda kao uspešan egzorcizam.
Zbog očiglednog uspeha, on je tvrdio da sveti spisi takođe imaju težinu autentične istorije u drevnim i savremenim vremenima. Koliko je to istina i koliko se Isterbrukovom svedočenju može verovati, stvar je lične procene.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk, Telegram i Tviter