си-дјинпинг-позива-земљу-да-искористи-могуцности-аи

Кинески председник Си Ђинпинг нагласио је важност развоја способности Кине у вештачкој интелигенцији (АИ) по други пут за мање од две недеље, док се кинеско-америчка технолошка трка у вештачкој интелигенцији и полупроводницима повец́ава.

Током кључног економског састанка у петак, Си је рекао да Кина треба да искористи своје способности у вештачкој интелигенцији како би помогла модернизацију индустријског система земље, пренела је државна новина Xинхуа.

Си Ђинпинг је рекао да би Кина требало да искористи могуц́ности које пружају нова научна и технолошка откриц́а, као што је вештачка интелигенција(АИ), за изградњу „холистичког, напредног и нешкодљивог“ модерног индустријског система. Примедбе су изнете на седници Централне комисије за финансијска и економска питања.

То је био други пут у последњих неколико недеља да је Си нагласио битан развој вештачке интелигенције.

Његови коментари долазе усред текуц́их потеза САД да успоре развој вештачке интелигенције у Кини ограничавањем извоза напредних полупроводника као што су ЦПУ и ГПУ, који су од виталног значаја за обуку софистицираних АИ модела.

„Убрзање изградње модерног индустријског система подржаног реалном економијом је кључно за нас да добијемо стратешку иницијативу у будуц́ем развоју и међународној конкуренцији“, рекао је Си током састанка, којем су присуствовали и други кинески лидери на највишем нивоу.

Влада САД такође обрац́а пажњу на вештачку интелигенцију.

Председник Џо Бајден састао се у четвртак са извршним директорима врхунских компанија за вештачку интелигенцију, укључујуц́и Мајкрософт и Алфабет Гугл, дајуц́и им до знања да морају да се увере да су њихови производи безбедни пре него што буду објављени у јавности.

На одвојеном састанку Политбироа 28. априла, апарата комунистичке партије који доноси одлуке на челу са Сијем, кинески лидери су закључили да Кина мора да „обрати пажњу на развој вештачке опште интелигенције (АГИ), да створи екосистем за иновације, али истовремено време узети у обзир превенцију ризика“.

То је био први пут да је Пекинг укључио референцу на АГИ у изјаву Политбироа, одражавајуц́и досадашње помешане сигнале земље о томе где се налази на услугама у стилу ЦхатГПТ. Чини се да иако је напредак АИ пожељан, постоји и забринутост због последица таквих акција.

Прочитајте још:

Компјутерски научник Џефри Хинтон, познат као један од „кумова вештачке интелигенције“, упозорио је почетком ове недеље након што је поднео оставку из Гугла да конкуренција између технолошких гиганата гура компаније да издају нове технологије вештачке интелигенције опасним темпом, ризикујуц́и послове и потенцијално омогуц́авајуц́и ширење дезинформације.

Стручњаци за сајбер безбедност такође су се укључили, упозоравајуц́и да ц́е генеративна вештачка интелигенција као што је ЦхатГПТ бити наоружана преварантима у трци у наоружавању сајбер безбедности.

ЦхатГПТ, АИ цхатбот који је развио ОпенАИ подржан од стране Мајкрософта, постао је највец́и успех вештачке интелигенције у протеклој деценији, а многи су га поздравили као „иПхоне тренутак“ АИ.

Његова способност да разуме људске језике и да обавља многе задатке подстакла је страх да би људска радна снага ускоро могла да изгуби предност у конкуренцији АИ.

У Кини, услуге у стилу ЦхатГПТ-а постале су популарна реч међу предузетницима, почетницима и кинеским великим технолошким компанијама.

Гигант претраживача Баиду, гигант за е-трговину Алибаба Гроуп Холдинг, компанија за видео игре НетЕасе и АИ фирма СенсеТиме покренули су сопствене услуге сличне ЦхатГПТ-у. Алибаба је власник Пост-а.

Упркос лудилу, кинески развој вештачке интелигенције суочава се са препрекама због строге контроле слободе говора у земљи, као и америчке забране Кини да купује напредне чипове.

Кинеска администрација за сајбер простор, интернет чувар, саставила је у априлу нова правила која захтевају од генеративних АИ програмера да поднесу своје производе на безбедносну процену пре него што буду доступни јавности.

Ово је дизајнирано да спречи да садржај буде у супротности са кинеским законима који забрањују дискусије о субверзији режима, насиљу или порнографији.

Пратите Портал Дневни Пулс на ТелеграмуФејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!

Дневни Пулс/СЦМП