Kada se spomene sibirsko leto, niko ne pomišlja na visoke temperature, iako na jugu ove regije leta budu izuzetno topla. Iako je tek početak juna, rekordne temperature se nižu po delovima Sibira.
Prošle subote, temperature su dostigle 37,9 stepeni Celzijusa u Jalturovosku, njegovom najtoplijem danu u istoriji, prema klimatologu Maksimilijanu Ereri, koji prati ekstremne temperature širom sveta.
Od tada je u Sibiru pao niz temperaturnih rekorda.
Nekoliko toplinskih rekorda svih vremena oboreno je u sredu, uključujući Baevo, koji je dostigao 39,6 stepeni Celzijusa i Barnaul, koji je dostigao 38,5 stepeni Celzijusa.
Neke od ovih mernih stanica imaju između pet i sedam decenija snimanja temperature, rekao je Erera. „Tako da možemo reći da je zaista izuzetan.“ To je „najveći talas vrućine u istoriji“ u regionu, objavio je on na Tviteru u sredu.
Yet another brutally hot day in Asia with 47C in China and 39C in Siberia where more records fell:
all time
38.0 Zdvinsk
35.6 Tomsk tiemonthly
38.2 Kupino
36.7 Kolyvan
36.3 Ermakovskoe
35.3 TastypIn India Highlands
29.9C Cherrapunji new monthly record pic.twitter.com/f2fY77AH6z
— Extreme Temperatures Around The World (@extremetemps) June 8, 2023
I izgleda da će biti još rekorda.
Rekordi nastavljaju sa nizom sa temperaturama oko 40 stepeni Celzijusa – rekao je Erera u četvrtak.
Posebno intenzivan i dugotrajan toplotni talas je bio i 2020. godine, kada je arktički sibirski grad Verhojansk dostigao 38 Celzijusa.
Sibir ima tendenciju da vidi velike mesečne i godišnje temperaturne fluktuacije, ali poslednjih nekoliko decenija beležimo snažan trend zagrevanja.
„Sibir je jedan od regiona koji se najbrže zagreva na planeti sa ekstremnim vrućinama koje se povećavaju u intenzitetu“, rekao je Omar Badour, šef službi za praćenje klime i politike u Svetskoj meteorološkoj organizaciji.
Pročitajte još:
- Politico – Reputacija Džo Bajdena zavisi od kontraofanzive Kijeva
- Dron natovaren eksplozivom srušio se na zgradu u Rusiji (VIDEO)
- Aljbin Kurti ne preza od SAD i EU – Udario na Eskobara i Lajčaka
Kako sezona šumskih požara traje na severnoj hemisferi, Sibir, zajedno sa Kanadom, takođe se bori sa značajnim i intenzivnim šumskim požarima. U vatri koja je u maju besnela širom ruskih planina Urala, poginula je najmanje 21 osoba.
Ekstremne vrućine će verovatno pogoršati šumske požare.
Nije samo Sibir ove nedelje zabeležio rekordnu vrućinu. Takođe je zabeležen i širom Centralne Azije. Početkom aprila, Turkmenistan je zabeležio temperaturu od 42 stepena Celzijusa, što je bio „svetski rekord za tu geografsku širinu“.
Od tada vrućina nije prestala, a talasi toplote su zahvatili region i stvorili izuzetno toplo sibirsko leto.
U sredu su zabeležene temperature veće od 45 stepeni Celzijusa u Kini, 43 stepena Celzijusa u Uzbekistanu i 41 stepen Celzijusa u Kazahstanu.
To je „istorijski toplotni talas, koji ponovo ispisuje svetsku klimatsku istoriju“, rekao je Erera na Tviteru.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji